Diş Tedavisi

Diş Kontrollerinde Ne Yapılır?

Diş Kontrollerinde Ne Yapılır

Diş kontrolü çoğu insan için endişe verici bir evredir. Fakat düzenli bir şekilde diş doktoru kontrollerine gitmek olabilecek problemlerin başlangıç adımında tanı konulmasını ve dolayısı ile tedbir alınmasını temin eder. Ağız sağlığının yaşam sürme rahatlığı ile doğrudan bağlantılı olduğu düşünüldüğü vakit diş doktoru kontrolünü kesinlikle aksatmamanız yapacağınız en iyi seçenek olacaktır.

Düzenli bir şekilde yapılan diş doktoru kontrolünde dönem iki ana gruptan oluşmaktadır. Bu gruplar kontrol ve diş temizliği olmaktadır.

Kontrol

Kontrol adımında dişinizde sıradan bir çürük, çürük başlaması, plak veya diş taşı olup olmadığı ayrıntılı bir biçimde kontrol edilir.

Diş doktorları dişinizde başlangıç adımında diş taşı, çürük veya plak olup olmadığını ayrıntılı bir şekilde kontrol etmektedirler. Sonrasında diş etinin ve dişin hali kontrol edilmesi gerekir.

Diş etinin durumunun kontrolünde diş etler ve dişler arasındaki mesafe ölçülmektedir. Bunun sebebi sağlıklı diş etinde mesafe geniş değildir. Sıradan bir sorun ortaya çıktığında gereken tedavi planı oluşturulmaya başlanır. Bunun sayesinde geç kalınmadan gereken tedbirlerin alınması gerekir.

Diş doktoru kontrol adımında sahip olmuş olduğunuz rahatsızlıklara, belirtilere ve yaşınıza göre röntgen çekilmesini arzu edebilir. Çekilen röntgenin sayesinde;

  • Çene kemiğinde hasar,
  • Gömülen dişler,
  • Kist,
  • Apse,
  • Tümör,
  • Çürük gibi sorunların olup olmadığının tanısı konulabilmektedir.

Temizlik

Temizlik adımında bakteri ve diş taşı temizlenmektedir. Bu durumun beraberinde istenir ise diş özel bir macunla da temizlenebilir.

Rutin kontrollerin son adımıysa diş ipi kullanarak dişin temizlenmesidir.

Diş Kontrollerine Düzenli Bir Şekilde Gitmeniz İçin Nedenler

  • Dişin düzenli bir şekilde diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalanması bakteri plağının temizlenebilmesi için yeterli olmamaktadır. Dişin üstündeki bakteri kaynaklı plak temizliğinin yapılmadığı halde sertleşmeye başlayarak diş taşına dönüşmeye başlarlar. Bakteri plağı ve diş taşı türlü diş ve ağız sorunlarına sebep olabileceği için diş doktoru tarafından ayrıntılı olarak temizlenmesi gerekir.
  • Altı ayda bir yapılan diş doktoru kontrollerinin sayesinde meydana gelebilecek çürükler anlaşılır ve ilk dönemlerde tedbirler alınır. Bunların sayesinde az maliyet ve yüksek konforla diş kaybı engellenmektedir. Bu durumun beraberinde çürükler ne kadar önce tespit edilir ise yapılan dolgu o kadar kalıcı olmaktadır. Bunun sayesinde kanal tedavisi yapılma olasılığı da düşer.
  • Dişin düzenli bir şekilde kontrol edilmesiyle diş etlerinin çekilmesini de engellemek mümkün olmaktadır. Bunun sayesinde ortaya çıkabilecek estetik sorunların, çiğneme problemlerinin ve bunun yanı sıra ağrıları engellemek kolay hale gelir.
  • Diş ve ağız problemleri genel olarak ileri seviyeye erişene dek anlaşılmazlar. Bunun sebebi genellikle semptom göstermezler. Bu sebep ile diş doktoruna düzenli bir şekilde gittiğinizde anlamadığınız türlü sorunlar çözülmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir