Diş Tedavisi

Kaç Saat Arayla Diş Fırçalanır?

Kaç Saat Arayla Diş Fırçalanır

Çoğu insan dişini nasıl fırçalayacağını bilmektedir; ancak dişinizi iyi bir şekilde temizleyebilmenin bir sanat olduğunu biliyor musunuz? Bu makale yazımızda, temel bilgileri sizler için araştırıp dış fırçalama tekniğinizi nasıl daha iyi bir hale getirebileceğinizi ve dişinizin nasıl daha temiz ve sağlıklı olmasını temin edeceğinizi anlatacağız.

Dişleri Fırçalamanın Temel Prensipleri

Dişinizi en doğru vakitte fırçalamanız oldukça mühimdir. Gün içerisinde en az iki defa; kahvaltının ardından ve uyumadan evvel. Öğle yemeğinin ardından da dişinizi fırçalayabilirsiniz. Fakat asit içeren içecek ve yiyecekleri yemenizin ardından en az otuz dakika beklemeyi unutmamanız gerekir. Çok erken fırçalar iseniz dişinizi zarara uğratabilirsiniz.

Dişlerimi ne ile fırçalamamalıyım? El ile kullanılan ya da elektrikli bir diş fırçası ile. Fırçanın kafasının kolayca ağıza sığmış olduğundan ve bütün yerlere eriştiğinden emin olmanız gerekir.

Dişlerimi ne kadar süre ile fırçalamam gerek? En az iki dakika olmak ile beraber, pek çok diş doktoru bilhassa el ile kullanılan bir diş fırçası ile diş fırçalamak için üç dakika ayırmanız tavsiye edilmektedir.

Diş Fırçalama Tekniklerinizi Geliştirin

Dişinizi nasıl düzgün bir biçimde fırçalama yapacağınızı bildiğinizi düşünseniz de tekniklerinizi daha da geliştirmeniz gerekir:

El ile Kullanılan Bir Diş Fırçası ile Bakım

  • Diş fırçanızı diş etlerinize kırk beş derecelik bir açı ile koyun.
  • Fırçayı hafif bir şekilde küçük hareketler ile geri ileri hareket ettirin.
  • Ön dişin iç kısmını aşağı ve yukarı hareketler ile temizlemek için fırçanın uç kısmını kullanın.
  • Bakteriyi uzak tutmak için ve nefesinizin ferah kalabilmesi için dilinize nazik bir şekilde fırçalama yapın.

Elektrikli Diş Fırçası Kullanma

Bazı kişiler elektrikli diş fırçası kullanmayı seçerler ve bu durum, dişini fırçalamaktan hoşnut olmayan çocuklar için de iyi bir tercih olabilmektedir. Bunun ile beraber, çocuklar için el ile kullanılan bir diş fırçası tercih etmek, onların ufak yaşlarından itibaren düzgün bir şekilde fırçalamayı öğrenebilmeleri için daha iyi bir yöntem olmaktadır.

  • Diş fırçanızı diş etinize kırk beş derecelik açıyla yerleştirin ve çalıştırmaya başlayın.
  • Diş fırçasını dişinizin üstünde hafif bir şekilde gezdirin ve bütün yüzey yerleri fırçaladığınızdan emin olmalısınız.
  • Dili el ile kullanılan diş fırçasındaki gibi hafif bir şekilde fırçalama yapın.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir