Diş Tedavisi

Diş Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Diş Estetiği Kaç Yaşında Yapılır

Diş estetiği son zamanların modası haline gelen tedavilerinden bir tanesidir. Hastaların hayal ettikleri gülüşlere sahip olması için diş hekimleri son teknoloji ürünlerini kullanarak hastalara istedikleri gülüşleri sağlamaktadır. Diş estetiğini her yaştan hasta kolaylıkla yaptırabilmektedir. Lakin yapılacak olan diş estetiğine bağlı olarak yaş aralığı değişkenlik gösterebilir.

Örneğin diş çapraşıklığı tedavisi diş estetiğine girmektedir. Diş çapraşıklığı tedavisinde uygulanacak olan tel tedavisini her yaştan hasta yaptırabilmektedir. Diş estetiği yaptırmak isteyen bir hastanın ağız ve diş sağlığının en iyi şekilde olması gerekmektedir. Yani dişinde iltihap veya dişetlerinde diş eti iltihabı problemi yaşayan bir kişi ağız sağlığını yerine getirmeden diş estetiği olamaz.

Yapılması gereken dolgu veya cerrahi işlemler öncesinde diş hekimleri hastaların ağız ve diş sağlığını kontrol etmektedir. Diş hekimi diş sağlığını kontrol ettikten ve yapılması gerekenleri uyguladıktan sonra estetik aşamasına geçer. Çene kemiği tedavisi olmak isteyen bir hastanın minimum 8, maksimum 13 yaşında olması gerekmektedir. Bu tedavi 15 veya 16 yaşındaki bir hastaya da uygulanabilir.

Dişlerinde çürük problemi yaşayan her yaştaki hastaya dolgu tedavisi uygulanmaktadır. Diş ve ağız gelişimini tamamlayan her yaştan hastaya diş estetiği kolaylıkla uygulanmaktadır.

Diş estetikleri arasında en popüler olan diş beyazlatma işlemi diş gelişimini tamamlayan hastalara uygulanmaktadır. Ayrıca diş beyazlatma işlemi sadece 17 yaş üzerindeki hastalara uygulanmaktadır. Diş beyazlatma jelleri oldukça güvenli olduğundan dişe veya sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Diş beyazlatma jellerini 17 veya 18 yaşından büyük her yaştaki bireyler güvenle kullanabilirler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir