Çene Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların ağız ve diş yapısı karmaşık gözükmese de oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir yapıdır. Sindirimin ve solunumun ilk aşaması olması nedeni ile ağız ve diş yapısının sorunsuz olması önem arz etmektedir. Ancak yaşanan sağlık problemleri ve dişlerin ihmal edilmesi gibi nedenler ile dişlerin ve çenenin yapısında sorunlar oluşabilmektedir. Çenenin ve dişlerin yapısı ile ilgili olarak yaşanılan sorunlar ortodonti adı verilen bölümün ilgi alanına girmektedir. Çenenin tam yerine oturmaması, dişlerin eğik veya üst üste çıkması ve çenede eğiklik bulunması gibi konular ortodonti tedavileri ile çözülebilecek sorunlardır. Ortodonti ile Antalya çene tedavisi nasıl yapılır sorusu bu konular ile ilgili sorun yaşayan kişilerin merak ettiği konuların başında yer alır.

Çene Tedavisi Nasıl Yapılır ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çene tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi yöntemlerinin ilki braket adı verilen tel tedavisidir. Dişlerin şekillerinde yaşanan bozuklukların düzeltilmesi için uygulanan teller sabit ve hareketli olmak üzere iki gruba ayrılır. Braket sistemi ile dişlere takılan teller sayesinde dişler normal şekline getirilir. Hareketli teller çıkartılabilir şekilde uygulanır. Şeffaf tel olarak bilinen yöntem hareketli aparey adı ile de anılmaktadır. Çene genişletmek veya çeneye yeniden pozisyon kazandırmak için kullanılan farklı aygıtlar da tedaviler için değerlendirilir. Bu tedavi yöntemleri ile sonuç alınamayana durumlar için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Çene Tedavisi Nasıl Yapılır ve Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Çene tedavisi nasıl yapılır sorusu ile birlikte tedavi sürecinin nasıl uygulanacağı da merak konusudur. Çene tedavisi ile ilgili olarak işlemlere başlanmadan önce ağız içerisinde sorunlu nokta bulunmaması gerekmektedir. Dişlerin arasında bulunması muhtemel çürükler tedavi edilmelidir. Diş etleri ile olarak sorunlu görülen noktalar düzeltilmelidir. Dişlere uygulanan aparatların olabildiğinde uzun süre takılı tutulması hızlı şekilde sonuç alınmasını sağlar. Sabit şekilde uygulanan aparatların temizliğinin aksatılmaması önemlidir. Özellikle asitli ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durulması tedavi sürecinin önemli noktalarından biridir. Tedaviye başlanması sonrasında belli aralıklar ile kontrollere devam edilir. İstenilen sonuçlar alındığında aparatlar çıkartılarak dişlerin ve çene yapısının normal haline gelmesi sağlanır.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH