Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yerine Hemen İmplant Yapılır Mı?

Çekilen Dişin Yerine Hemen İmplant Yapılır Mı

İmplantların ilk uygulanmaya başlandığı zamandan bugüne kadar ki evre dikkate alındığında implant tedavisi ile alakalı çeşitli gelişmeler yaşanmıştır. Mesela bundan 15 yıl evvel diş çekim işlemi yerine implant uygulamasının gerçekleştirilmesi yapılan araştırmaların ve bilimsel sonuçların çok güçlü olmaması nedeni ile çekimser kalınan bir mevzu iken günümüzde başarılı sonuçlar elde edilebilmesi nedeni ile başvurulan bir işlem durumuna gelmiştir.

Çekim yapma konusunda karara varıldıysa bölgede lokal anestezi işlemi yapılmasının ardından dikkatli bir biçimde kemiğe mümkün olan en düşük seviyede zararı vererek diş çekimini yapmak gerekir. Diş çekimi ne kadar doğru yapılıp dişin çevresindeki sağlam kemik muhafaza edilirse implant konumlandırma ve ardından implant iyileşme evresi o kadar başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Diş çekiminin gerçekleştirilmesinin ardından diş çekim boşluğunun içi implant konumlandırılacak biçimde hazır hale getirilir ve implant uygulanır. Çekim yapılan boşluğa implantı yapmak implantın ideal yerleştirilmesi bakımından bize doğal bir rehber konumundadır. Ardından ihtiyaç duyulur ise dikiş atılıp implant iyileşmesi için gerekli olan zamanın tamamlanması için beklenir.

Günümüzde yapılan akademik araştırmalar incelendiğinde gereken şartlar bulunuyor ise diş çekiminin hemen ardından implantı konumlandırmak için herhangi bir engel görülmemektedir. Hatta hazır bir boşluğun yer alması, çekim soketinin anında kan ile dolup hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olacak birçok hücrenin implant çevresine göçü, toplamda tedavi aşamasının kısalmasını sağlayacak olması gibi yararlarını dikkate alacak olursak çok fazla başvurulan bir tekniktir.

İyileşmiş olan bir bölgeye implant konumlandırmaktansa çekim yapılan alana implant konumlandırmak daha çok doktor deneyimi, el hassasiyeti, daha konsantre çalışmayı gerektiren bir işlemdir.

Çekim yapıldıktan sonra belirli bir süre zaman geçmesi de beklenilebilir, çekimden hemen sonra da implant uygulaması yapılabilir. Bu tamamı ile doktorun ve hastanın tercihi ile bağlantılı bir durumdur. Hasta için değişen bir durum olmamak ile birlikte doktorun bu konudaki yetkinliği ile karar verebileceği bir işlemdir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir