Diş Tedavisi

Çekilen Diş Yerine İmplant Yapılmazsa Ne Olur?

Çekilen Diş Yerine İmplant Yapılmazsa Ne Olur

Çekim yapılan dişin yerine ideal bir biçimde yerine konulmaması ya da bir diş protezi, implant ya da öteki restoratif tedaviler ile doldurulmaması hakkında bazı olumsuz neticeler ile karşı karşıya kalınabilir. Çekim yapılan diş yerine implant tedavisi yapılmadığı zaman meydana gelebilecek olumsuzluklar şu şekilde sıralanabilir:

Estetik Problemler

Boşluk, dişin eksik olması sebebi ile estetik problemlere neden olabilir. Boşluklar, gülmek ve yüz ifadesi gibi dış görüntü üzerinde olumsuz yönde etki olan bir durumdur.

Çiğnemede Güçlük

Noksan dişler, çiğneme ve besin alım fonksiyonunun güçleşmesine sebep olabilir. Çiğneme de güçlük gibi durum sonucunda da sindirim sorunları ve beslenme eksiklikleri meydana gelebilir.

Diş Kayması

Çekim yapılan dişin yanında ya da karşı hizasında yer alan dişler zaman içerisinde boşluk sebebi ile kayabilir. Bu diş kayması sonucunda da ısırma ve çiğneme gibi fonksiyonlarda sorunlar ortaya çıkabilir.

Konuşma Sorunları

Dişlerin birbirleri ile ideal biçimde hizalanmaması, konuşmada sorun yaşanmasına yol açabilir. Diş eksikliği sebebi ile seslerin doğru biçimde çıkmasında güçlük yaşanabilir.

Kemik Kaybı

Dişlerin eksik olması, çene kemiğinde zaman içerisinde kayıp yaşanmasına sebep olabilir. Diş kökleri tarafından çene uyarılır ve kemik dokusunun muhafaza edilmesine yardımcı olur. Diş noksanlığı halinde bu uyarı işlevinde azalma meydana gelir ve bunun sonucunda da kemik kaybı başlayabilir.

Çene Eklemi Sorunları

Noksan dişler, çene eklemlerinde ve etrafındaki dokularda streslere neden olabilir ve temporomandibular eklem sorunlarına yol açabilir. Çekilen dişten kaynaklı boşluklar çene eklemi sorunların da kritik rol oynamaktadır.

Psikolojik Etkiler

Diş noksanlığı, bireylerde özgüven seviyesinin düşmesine ve psikolojik etkilere sebep olabilir. Dış görünüşteki farklılaşmalar ve diş noksanlığı ile alakalı sosyal tedirginlikler bu etkilerin artmasına neden olabilir.

Bu sebepler ile, çekim yapılan dişin yerine ideal bir biçimde implant uygulamasının yapılması gerekmektedir. Diş eksikliği problemlerine engel olmak ya da azaltmak için diş doktorunuz ile implant tedavisi hakkında görüşmelisiniz. Gereken tedavi zaman kaybetmeden yerine getirilerek olası bütün problemlerin önüne geçilebilir ve hem ağız sağlığı hem de psikolojik sağlık açısından herhangi bir soruna zemin oluşturmadan güzel dişlere sahip olunabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir