Diş Tedavisi

Zirkonyum Üzerine Tel Takılır Mı?

Zirkonyum Üzerine Tel Takılır Mı

Zirkonyum nedir? Zirkonyum kimlere uygulanır? Zirkonyum uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Zirkonyum üzerine tel takılır mı? Zirkonyum diş kaplama nasıl uygulanır? Zirkonyum hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş protezlerin alt yapısı olan metal dişler yerine uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı uygulanan zirkonyum diş kaplama genellikle beyazlatma yöntemleri sonucu başarısız sonuçlar elde eden hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Zirkonyum dişler ışık geçirgenliği sayesinde oldukça doğal görünmektedir. Diş dokusu ile oldukça güzel bir uyuma sahip olan zirkonyum diş etlerine kesinlikle zarar vermez. Metale alerjisi olanlar zirkonyum diş kaplamayı tercih edebilir. Zirkonyum diş kaplama içerisinde kesinlikle metal bulunmaz. İçerisinde metal olmadığı için ağız içerisinde herhangi bir kokuya neden olmaz. Bunun yanı sıra herhangi bir tat değişikliği de hissetmezsiniz. Zirkonyum pürüzsüz ve kaygan bir yapıya sahip olduğu için üzerinde herhangi bir plak birikimi oluşmaz. Bu nedenle zirkonyum, kahve, çay ve sigara gibi renklendirici gıdalardan etkilenmez.

Zirkonyum Diş Kaplama Üzerine Tel Uygulanır Mı?

Herkes doğal dişlerini ömür boyu koruyamaz. Bu nedenle pek çok kişinin ağzında doğal dişler olmayabilir. Herkesin sıkça sorduğun sorulardan bir tanesi olan zirkonyum üzerine diş teli takılır mı sorusu nu sizler için bu blog konumuzda cevaplandırıyoruz.

Zirkonyum diş kaplama üzerine diş teli takılabilir. Porselen diş üzerine özel yapıştırıcılar sayesinde diş braketleri yapıştırılabilir.

Porselen kaplamaları uzun yıllar kullanan hastaların ise diş kaplamaları çıkarılar. Daha sonra dişin etrafında yer alan yumuşak dokuların dinlendirilmesi için yarım saat beklenir. Yumuşak dokular dinlendirildikten sonra ortodontik tedavi süresince geçici kaplama yapılır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir