Diş Tedavisi

Zirkon Diş Ne Demektir?

Zirkon Diş Ne Demektir

Diş kaplaması genel olarak porselen kaplama biçiminde uygulanmaktadır. Diş kaplaması metal destek ile metal desteksiz olmakla birlikte iki gruba ayrılmaktadır. Daha estetik bir gülümseme ihtiyacı içinde olan kişiler için diş doktorları da daha estetik tedavi yaklaşımı içindedirler. Bu estetik gereksinimler, diş doktorluğunda daha çok bir estetik yaklaşım olan zirkonyum alt yapılı diş tedavisinde daha çok tercih edilmesini gündeme getirmektedir. Diş üretiminde tercih edilmekte olan ve beyaz renkli bir maddede olan zirkonyum, saf mineral halinin yerine zirkonya seramiği haline döndürülüp kullanılarak özel fırınlarda yapılmaktadır. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplama sınıfında olup, metal destekli kaplamaya kıyas ile daha gerçekçi bir görüntü sunmaktadır.

Zirkonyum diş kaplamasının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamaya kıyas ile daha çok olması sebebi ile diş etinde koyu bir renk meydana getirmez ve ilerleyen zamanlarda metal kaplamalı porselen dişte olması mümkün olan diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi problemler ile karşı karşıya gelmezseniz. Bu durumun beraberinde zirkonyum diş kaplamalarda zirkonyumun ışığı geçirebilme niteliği sayesinde dişte ortaya çıkabilen mat görünüm giderek, dişin doğal haline en yakın bir görüntü alması sayesinde daha şeffaf, daha sağlıklı ve daha doğal bir görüntü ortaya çıkarılır. Zirkonyum diş kaplamanın doğal ve estetik bir görüntü ortaya çıkarmasının beraberinde diş eti sağlığı yönünden de oldukça mühimdir. Bunun sebebi zirkonyum diş kaplamalar diş etleri ile daha uyum içerisindedir ve zirkonyum diş kaplama uygulanmış dişin çevresindeki diş etinde, diş eti rahatsızlığı görülmesi ihtimali metal destekli diş kaplamalarına kıyas ile daha azdır.

Zirkonyum diş kaplama, sıcağa dirençli, beyaz renkli ve metala karşı alerjisi olan kişiler için ideal bir diş tedavisi çeşididir. Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği sayesinde mat görünüm giderek, daha orijinal ve daha estetik bir görüntü temin eder. Zirkonyum diş kaplama tercih edilen hastalar da soğuk sıcak duyarlılığı oluşmaz. Ayriyeten, metal olan dişlere kıyas ile dayanıklılığı daha çoktur ve orijinal görüntüsü nedeni ile daha çok ön dişlerde daha sık tercih edilmektedir. Zirkonyum diş kaplama, sigara ya da başka sebeplerle meydana gelen lekelenmeleri en aza düşürür, ağız kokusuna sebep olmaz, diş eti problemlerine sebep olmaz ve ağız içerisinde tat değişikliğine sebep olmaz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir