Diş Tedavisi

Diş Doktoruna Ne Kadar Sıklıkla Gidilmelidir?

Diş Doktoruna Ne Kadar Sıklıkla Gidilmelidir?

Ağız ve diş sağlığını korumak bedenimizin sağlığı iççin oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Yemek yememizi sağlayan dişler oldukça büyük bir hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle dişlerimizi iyi bakmak zorundayız. Günlük yapılan ağız ve diş bakımı dişlerimiz için yeterli olmayabilir. Yapacağınız diş hekimi kontrollerinde fark edemediğiniz rahatsızlıklarınız ortaya çıkabilir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi dişlerde de erken tanı ve erken tedavi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle düzenli olarak yapacağınız diş hekimi ziyaretleriniz ile dişlerinizin sağlığını ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Özellikle dişlerde yer alan çürükler bazı hastalarda dışardan bakıldığı zaman belli olmayabilir. Diş hekimine yapacağınız ziyaretlerinizde erken teşhis edilen çürükler sayesinde dişlerinizi kaybetme olasılığınız daha düşüktür. Genellikle kişiler dişlerinde ağrı olduğu zaman diş hekimine gitmek isterler. Fakat bu durum oldukça yanlıştır. Geç kalınan tedavilerde dişlerinizde kayıplar yaşayabilirsiniz. Ayrıca geç kalınan tedavilerde maddi açıdan sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle diş hekimlerine düzenli olarak 6 ayda bir gitmeniz en doğrusudur. Çoğu kişi doğru yöntemleri bilir fakat uygulamaya geçirmezler. Çünkü diş hekimleri pek sevilen yerler değildir. Pek çok kişi diş hekimine ve diş kontrolüne gitmeye çekinir. Önceden yaşamış olduğu ağrılı ve sancılı tedaviler sonrasında özellikle oluşan bu korkuları da tercih edeceğiniz doğru diş hekimleri sayesinde yenmeniz mümkündür. Diş hekimi ziyaretlerine 6 veya 8 yaşlarında başlanmalıdır. Çünkü yaş ilerledikçe ilerleyen iltihap ve çürükler ciddi boyutlara ulaşabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir