Diş Tedavisi

Yemekten Sonra Dişlerimi Nasıl Temiz Tutabilirim?

Yemekten Sonra Dişlerimi Nasıl Temiz Tutabilirim

Dişler hangi aralıklar ile fırçalanmalıdır? Ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır? Günde kaç defa dişler fırçalanmalıdır? Ağız ve diş bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Her yemekten sonra dişler fırçalanır mı? Yemeklerden sonra dişler nasıl temiz tutulur? Ağız ve diş bakımı hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Yemekten Sonra Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pembe diş etlerine sahip olan ve fırçalama sırasında kanama problemi yaşamayan kişilerin dişleri ve diş etleri sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sora kötü ağız kokusuna sahip olmayan kişilerin yaptıkları günlük rutin ağız ve diş bakımlarını doğru bir şekilde yaptıklarını bu sayede anlayabilirsiniz.

Dişlerinizi korumak için asitli ve şekerli gıdalardan içeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.

Yemeklerden sonra bazılarımız dişlerimizi zaman kaybetmeden fırçalıyor. Bilinenin aksine bu hareket oldukça yanlıştır. Yemeklerde yarım saat sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Yemeklerden hemen sonra dilerseniz ağızınızı bol su ile çalkalayabilirsiniz. Bunu yaptıktan bir yarım saat sonra dişlerinizi fırçalama işlemine geçebilirsiniz.

Sağlıklı Ağız Ve Diş Yapısına Nasıl Sahip Olunur?

Dişlerin sağlığı her birey için oldukça önemlidir. Toplum içerisinde veya bir arkadaş topluluğunda iyi ve beyaz görünümlü bir diş yapısına sahip olmak ve özgürce gülümseyebilmeyi herkes ister. Bu nedenle bu dişlere sahip olmak için her 6 ayda bir diş hekimi randevunuzu kaçırmamanız gerekmektedir.

Ülkemizde bu duruma önem vermeyen çok fazla birey var. Ağız ve diş bakımını önemsemeyen bireyler zaman içerisinde yaşadıkları ağız kokusu, diş kayıpları veya çürükler nedeni ile diş hekimlerine başvurmaktadır.

Sağlıksız diş etleri ve dişler bireylerde ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu durum kişilerin özel hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle günlük yapmanız gereken ağız ve diş bakımını aksatmamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra her 6 ayda bir diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir