Diş Tedavisi

Efektif Ağız Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Efektif Ağız Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Efektif ağız bakımı nedir? Efektif ağız bakımı nasıl yapılır? Kimlere efektif ağız bakımı yapılır? Efektif ağız bakımı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Efektif ağız bakımı evde yapılır mı? Efektif ağız bakımını kimler yapar? Efektif ağız bakımı hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Güne Diş Fırçalayarak Başlayın

Ağız ve diş bakımı için günlük oluşturacağınız rutinleri aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Dişlerinizi kahvaltıdan sonra değil uyandıktan hemen sonra fırçalamanız gerekmektedir. Diş fırçalama konusunda zaman oldukça önemli bir kavramdır.

Dişlerinizi bir şeyler yiyip içtikten sonra değil öncesinde fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle şekerli veya asitli bir şeyler tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız dişlerinize zarar vermektedir.

Asidik şeyler tüketildikten sonra dişlerinizi fırçalamak diş minesine zarar vermektedir. Ayrıca minenin zaman içerisinde iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bir şeyler yiyip içtikten sonra yaklaşık olarak 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfını geçirdikten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş Fırçalama Yöntemi

Diş hekimleri çoğunlukla diş fırçalama teknikleri konusunda ufak detaylar vermektedir. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanız oldukça önemli bir konudur. Diş fırçalama sırasında uymanız ve uygulamanız gereken kurallar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Diş fırçanızı diş etinize 45 derecelik açı ile tutmanız gerekmektedir.
  • Diş fırçanızı dişleriniz üzerinde oval bir şekilde gezdirmelisiniz.
  • Dişlerinizin iç kısımlarını ve çiğneme yüzeylerini detaylı bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.
  • Ön tarafta yer alan dişlerinizin iç düzeylerini temizlemeniz için fırçanızı dik bir konuma getirmeniz gerekmektedir.

Doğru Diş Fırçası Seçimi

Dişlerinizi fırçalarken kullandığınız diş fırçası ürününün kaliteli ve yumuşak kıllı olması oldukça önemli bir konudur. Doğru diş fırçalama teknikleri ile kullandığınız doğru seçim diş fırçası ile dişlerinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Diş hekimlerinizin sizlere önerdiği ağız ve diş bakımı ürünlerini kullanmanız ağız ve diş sağlığınız için önemlidir.

Dil Temizliği

Ağız ve diş bakımı sırasında unutulan ve en çok mikrobu barındıran kısımlarsan bir tanesi de dildir. Diş fırçalama sırasında kişilerin temizlemeyi unuttuğu bölgelerden birisi de dildir. Dil temizliği önemli olduğu gibi unutulmaması gereken yerlerden bir tanesidir. Kesinlikle dil temizliğinin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Dil üzerinde biriken bakteriler zaman içerisinde ağız içerisinde kötü kokulara neden olabilmektedir.

Dilinizi normal diş fırçası yardımı ile geriden öne doğru fırçalayabilirsiniz. Dil temizliği için özel olarak üretilmiş diş fırçalarından temin edebilirsiniz. Bu sayede dil temizliğini daha kolay bir şekilde tamamlamış olursunuz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir