Diş Tedavisi

Yarısı Kırılan Diş Dolgu Olur Mu?

Yarısı Kırılan Diş Dolgu Olur Mu

Diş kırılması travmatik olan bir durumdur. Diş kırılması, büyük sorunlara yol açabilecek problemlerden bir tanesidir. Dişte ya da çenede herhangi başka bir problem olup olmadığı kesinlikle kontrol edilmelidir. Kırık dişlerin tedavi edilebilmesi için kesinlikle doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir. Çürüme yaşanan dişlerde kırılma sıklıkla yaşanmaktadır.

Dişlere olması gereken ve özenli bakım yapılmadığı takdirde zaman içerisinde yavaş yavaş dişlerde kırılmalar olabilmektedir. Dişlerde kırılmalarla beraber kırık diş ağrısı da meydana gelmektedir. Kırık diş sorunu son dönemlerde en fazla meydana gelen problemlerden bir tanesidir.

Yarısı kırılan dişe ne yapılır? yarısı olmayan dişe dolgu yapılır mı? Gibi sorular yaşanan diş kırıklarından dolayı son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorular hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Dişlerin sürmeye başlaması ile birlikte rutin olarak fırçalanmalı ve ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Dişlerin bakımı için ayrıca diş araları kesinlikle diş ipi kullanarak detaylı şekilde temizlenmelidir. Yapılması gereken bu bakımlar uygulanmadığı takdirde dişlerde aşınma, taş oluşumu, renk değişikliği ve diş kırılması yaşanabilmektedir. Bütün bunların sonucunda da kırık diş ağrısı yaşanmaktadır. Kırık diş problemi yaşayan bireyler, kırık dişlerin tedavisini yaptırmak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden randevu alarak, yarısı kırılan dişlerine dolgu yaptırabilirler.

Kırık Dişe Dolgu Yapılır Mı?

Kırık sorunu yaşanan dişlerin kökü sağlam ise ya da kırık kısımdan başlayan çürük dişin kök bölümüne ulaşmamışsa, bu cins kırık dişlere dolgu yapılabilmektedir. Kırık dişler çok ağrı oluşmasına yol açmaktadır. Yaşanan ağrı uyku sorunu ve yemek yerken zorlanmanıza yol açar. Bu tarz sorunları çözmek için kırık dişlere dolgu yapılabilmektedir. Dişlerdeki kırılan bölüm alınır, çürük tabaka temizlenir ve daha fazla çürümeyi önlemek için ilaçlı dolgu yapılmaktadır. Çürüğün sinirlere ulaştığı durumlarda, komple temizleme yapılır ve sonrasında kırık dişlere dolgu yapılır.

Diş kırılmalarında kullanılan tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak ve yarısı kırılan dişe dolgu yaptırmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir