Diş Tedavisi

Yarısı Kırık Dişe Kaplama Yapılır Mı?

Yarısı Kırık Dişe Kaplama Yapılır Mı

Diş minesinin çok fazla güçlü ve dayanıklı olan bir yapısı vardır . Buna karşılık dişin en yüzeyde bulunan tabakası olan minenin de belli başlı sınırları bulunmaktadır. Yaş ile bağlantılı olarak diş formunda ortaya çıkan zayıflamalar, fazla sert nesnelerin çiğnenmesi, dişlerde meydana gelen çürük oluşumları sebebi ile yaşanan hassasiyet, yüze darbe gelmesi, düşme sırasında dişin fiziksel olarak darbeye maruz kalması gibi hallerde diş kırığı sorunu yaşanabilmektedir.

Kırık dişler hem görüntü hem de fonksiyon yönünden önemli problemler doğurmaktadır. Bu problemin çözümünde farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Kırık diş tedavisi teknikleri arasından tercih yaparken, kişinin gereksinimleri ve arzularının da değerlendirilmesi gerekmektedir. Bununla beraber tedaviyi yapacak olan diş doktoru da büyük bir önem taşımaktadır. Deneyimli ve yetenekli bir diş doktoru ve Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, kırık diş hususundaki bütün olumsuzlukların çözüme kavuşmasını sağlayacaktır. Sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen kırık diş tedavileri uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Kırık diş tedavi programı hazırlanırken, kişiye özel bir tedavi tekniğinin belirlenmesi gerekir. Diş kırığının durumu ile bağlantılı olarak çeşitli tedavi teknikleri tercih edilebilir. Şayet dişinizde kırık var ise, vakit kaybetmeden diş hekimine kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Kırık dişlerin tedavisinde kullanılan çeşitli teknikler mevcuttur. Kırık durumuna bağlı olarak diş doktoru en ideal tedavi yöntemini seçecek ve uygulayacaktır.

Estetik Dolgu ve Bonding Tedavisi

Bilhassa önde bulunan dişlerin minesinde ufak çatlaklar oluştuysa bonding tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Ayrı dişlerde meydana gelen çatlak problemini ortadan kaldırmak için ise estetik dolgu yöntemi kullanılmaktadır. Bu teknikler ile kırıklar dolgu uygulaması ile kapatılmaktadır.

Kuron Tedavisi

Dişin bir kısmının kırılarak kopması halinde kuron tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Ayrıca ileri düzey çürük oluşumlarında da kuron tedavisi tercih edilmektedir. Kuron tedavisinde diş doktoru, dişin yontulması gereken kısmını yontar ve ardından kaplama ile dişin fonksiyonelliğini kazanmasına yardımcı olur.

Laminate Veneer Tedavisi

Laminate Veneer bir diğer ismi ile yaprak porselen tedavisi ön diş kırıklarında çoğunlukla tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu durumun başlıca nedeni bu tedavinin doğal dişe oldukça yakın sonuçlar vermesidir. Dişe sıkı sıkıya yapışan bu kaplama, kullanım esnasında renk değişimi gibi bir problem doğurmamaktadır.

Kanal Tedavisi

Dişte kırık oluşmasının ardından enfekte olmaya fazlasıyla yatkın bir duruma gelmektedir. Böyle bir durumda genellikle tercih edilen tedavi tekniği ise kanal tedavisidir. Bunun yanında kırığın dişin köküne kadar ilerlemesi halinde de diş hekimi tarafından kanal tedavisinin kullanılması gerekir. Kanal tedavisi esasında diş kırığını giderme amacı ile yapılmaz. Fakat diş kırığıyla birlikte meydana gelen enfeksiyonun ortadan kaldırılması için en uygun çözümdür. Bu tedavi ile dişin çekilmesine engel olunur ve ardından çeşitli tedaviler için hazır duruma getirilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir