Diş Tedavisi

Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir?

Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir?

Uykuda diş gıcırdatma kişilerin bilinçsizce yapmış olduğu bir harekettir. Yapılan bu bilinçsizce hareketin altında genellikle farklı nedenler yatmaktadır. Tıp uzmanları bu nedenleri dişsel, psikolojik ve sistematik bir şekilde ayırmışlardır.

Dişsel Nedenler

Dişsel nedenler arasında en önemlisi daha önce yanlış yapılan bir diş tedavisi sonucu oluşmaktadır. Dişler olması gereken boyutlardan daha küçük veya daha büyük olması gibi bir durumda diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra protez dişler de uykuda diş gıcırdatmaya neden olmaktadır. Bu nedenle diş dolgusu veya herhangi bir diş tedavisi yaptıracağınız zaman diş hekiminizi doğru seçmeniz gerekmektedir.

Psikolojik Nedenler

Psikolojik nedenler gün içerisinde değişen durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin; kişi gün içerisinde yaşadığı olumsuz olayları sürekli kafasında takarsa uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde diş gıcırdatmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra uykusuz kalma, kıskançlık ve stres hali diş gıcırdatma nedenlerinden biridir.

Kişinin ruhsal yapısı diş gıcırdatma nedenleri arasında oldukça önemli bir konudur. Eğer kişi agresif ve stresli bir yapıya sahipse diş gıcırdatma bu kişilerde daha çok görülmektedir. İşini tam yapmak isteyen emektar kişiler ve aceleci kişilerde de uykuda diş gıcırdatma hareketi gözlenmektedir.

Sistematik Nedenler

Yetersiz beslenme, alerji ve endokrin bozukluklarından kaynaklanan nedenlerden dolayı uykuda diş gıcırdatma hareketi gözlemlenebilir.

Sık görülen sistematik nedenlerden birisi de bağırsak problemleridir. Bağırsakların dolu olması uykuda diş gıcırdatmaya neden olabilir. Sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde sürekli olarak bir burun akıntısı meydana gelmektedir. Bu nedenle nazofarenks ve orofarenks devamlı olarak uyarılır. Bu durumda uykuda diş gıcırdatmaya neden olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir