Diş Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi yani periodontitis, diş eti hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Diş eti çevresinde yer alan yumuşak doku yüzeyinde oluşan ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Diş eti çekilmesi tedavi edilmezse dişlerinizin gevşemesine ve zaman içerisinde dişlerde diş kaybına neden olmaktadır.

Diş eti çekilmesi yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Genellikle ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapmayan kişilerde daha sık görülmektedir. Bireyler dişlerini günde en az iki defa fırçalamalıdır.

Ayrıca diş fırçalamak bazen dişlerin tam olarak temizlemesini sağlamaz. Bu nedenle mutlaka günlük bakımlarınızda diş ipini mutlaka kullanmalısınız.

Diş eti çekilmesi ve diş eti ile ilgili problemler yaşamamanız için düzenli olarak diş muayenesine gitmeniz gerekmektedir.

Diş Et Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi için gereken tedaviyi diş hekimleri yapmaktadır. Tedavinin asıl amacı dişlerin etrafını çevreleyen cepheleri iyice temizlemek ve dişlere daha fazla zarar gelmesini önlemek.

Başarılı bir tedavi için mutlaka günlük diş ve ağız bakımı rutininizi düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Diş eti çekilmesi eğer ileri bir seviyede değilse diş hekimleri tartar ve bakterilerin diş yüzeyinden uzaklaştırılması için lazer ve ultrasonik cihazlar ile tedavi uygulamaktadır.

Bunun yanı sıra bireyde ileri derecede diş eti çekilmesi mevcutsa tedavi sürecinde cerrahi bir müdahale gerekebilir. Tedavi için flep ameliyatı yapılarak cep küçültme ameliyatı gerçekleştirilebilir. Diş hekimi ameliyat sırasında diş etine küçük kesiler yapar ve diş eti dokusunun bir bölümünü kaldırır. Daha sonra etkili bir temizleme işlemi yapılır.

Diş eti çekilmesi genellikle diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sırasında diş eti dokusu dikilmeden altta yatan kemiğe gerekli kontürleme yeniden yapılır. Daha sonra diş eti dokusu dikilir ve iyileşme süreci beklenir. İyileştikten sonra sağlıklı bir diş etine sahip olursunuz. Yalnız ameliyattan sonra ağız ve diş bakımınıza daha dikkat etmeniz gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir