Diş Tedavisi

Diş İltihabı Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Diş İltihabı Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Diş iltihabı, çürüklerden kaynaklanan yaygın bir hastalıktır. Çürükler zamanında tedavi edilmediği zaman diş iltihaplanmalarına neden olmaktadır. Zaman içerisinde tedavi edilmeyen iltihaplanmalar diş hassasiyetlerine ve kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle dişlerinizin günlük bakımını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Ayrıca diş hekimi ziyaretlerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir.

Periodontal hastalığın birincil belirtilerinden bir tanesi de diş iltihaplanmasıdır.

Diş iltihaplanmasına sahip olan ve bunun farkında olmayan pek çok insan vardır. Bu nedenle diş hekiminize yapacağınız düzenli ziyaretlerinizde dişlerinizin bakımını ve kontrolünü sağlamış olursunuz.

Diş İltihabı Neden Olur?

Dişler arasında biriken yemek kalıntıları ve çürükler diş iltihabının oluşumunun temel faktörüdür. Diş iltihabının ilk belirtilerinden bir tanesi de dişte meydana gelen şişliktir. Bunun yanı sıra kızarıklık, ateş veya ağrı yine diş iltihaplanmasının belirtilerinden biridir.

Stres, gebelik, ergenlik, yetersiz beslenme, sigara, yaşlanma, HIV enfeksiyonu ve hormonal dalgalanmalar nedeni ile yine dişlerinizde iltihaplanmalar meydana gelebilir.

Diş İltihaplanması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş iltihaplanması problemi yaşayan bir kişi diş hekiminin kontrolleri ve gözetimi halinde günlük olarak diş bakımını daha detaylı ve düzenli bir şekilde yapmalıdır. Örneğin; ağız bakım suyu, diş ipi ve diş fırçasını günlük olarak düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yapacağınız bakım iltihaplanmayı önleyeceği gibi dişlerinizin daha fazla iltihap biriktirmesini önleyecektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir