Diş Tedavisi

Tel Takılan Dişe Dolgu Yapılır Mı?

Tel Takılan Dişe Dolgu Yapılır Mı

Tel takılan diş dolgu tedavisi uygulanır mı? Diş teli çürüklere neden olur mu? Çürük dişe tel takılır mı? Hangi dişe dolgu yapılmaz? Dolgu yapılan dişe tel takılır mı? Kanal tedavisi olan dişe tel takılır mı? Diş teli hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Takılı Olan Dişe Dolgu Yapılır Mı?

Diş teli tedavisine başlamadan önce ortodonti uzmanları dolgu gereken dişlere dolgu tedavisi yapıp bu şekilde tel tedavisine başlamaktadır.

Bu nedenle diş teli tedavisi sırasında dolgu tedavisi yaptırmak oldukça gereksizdir. Bunun yanı sıra dişlerin temizliğinin yetersiz kaldığı bir durumda dolgu tedavisi gereken bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş teli tedavisi sırasında çürük oluşumunu engellemek amacıyla dolgu tedavisi yaptırmanız mümkündür. Çürüğün etkilemiş olduğu dişte braketler varsa eğer dolgu tedavisi biraz zor olabilir. Ancak bu durumda yine de dolgu tedavisinin yapılması imkansız değildir. Dolgu tedavisinin yapılması için öncelikle ortodonti uzmanının braketleri çıkarması gerekmektedir. Daha sonra dolgu tedavinizi olarak tekrar braketlerini taktırabilirsiniz.

Oluşan bu durumları kısa süre içerisinde halletmeniz gerekmektedir. Eğer bu durumu ihmal eder süreyi uzatırsanız ortodonti tedavinizin süresi daha da uzayabilir. Kanal veya dolgu tedavisinin ortodontik tedaviden daha kısa sürdüğünü unutmayınız. Bu nedenle diş teliniz varken herhangi bir çürük veya bir ağrı ile karşı karşıya kalırsanız eğer zaman kaybetmeden diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir