Diş Tedavisi

Şeffaf Diş Teli Nedir?

Şeffaf Diş Teli Nedir

Şeffaf diş teli son zamanların popüler bir diş tedavisi haline gelen ve herkes tarafından sıkça tercih edilen bir ortodonti tedavisidir.

Şeffaf diş teli özellikle estetik kaygı problemi yaşayan hastalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Diş teli tedavisi bildiğiniz üzere dişlerinde diziliş problemi yaşayan, çarpıklık veya ağız kapanış problemi yaşayan tüm hastalara uygulanan bir tedavidir. Diş teli tedavisinin yaygınlaştığı yıllardan bu zaman kadar metal braketler kullanılmıştır. Metal braketler tedavi sonuçlarında çok iyi sonuçlar verse bile estetik açıdan problem yaşayan hastalar görünümünü çirkin bulmaktadır. İşte tamda bu noktada şeffaf diş telleri, metal braketlerin önüne geçerek bu problemi ortadan kaldırmaktadır.

Metal braketler yerine şeffaf diş teli kullanmak isteyenler bu tedaviyi tercih edebilmektedirler. Şeffaf diş teli tedavisi de metal braketler gibi çok iyi sonuçlar vermektedir.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Şeffaf diş teli tedavisi öncelikle uzman ortodonti hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Uzman ortodonti hekimi yapacağı ilk muayenenin ardından şeffaf braketleri hastanın dişleri üzerine yerleştirdikten sonra diş tellerini bu şeffaf braketlerin üzerinden geçirerek tedavinin bu kısmını tamamlar.

Daha sonraki süreçte ise periyodik kontroller ile tedaviye devam edilir. Tedavi süresi boyunca tedavinin ilerleyişine bağlı olarak farklı tel boyutlarına geçilebilmektedir.

Şeffaf diş teli tedavisinde kullanılan şeffaf braketler 3 tiptedir. Bunlar; sert plastik braketler, seramik braketler ve safir braketlerdir. Şeffaf diş teli tedavisi gören hastaların ağız ve diş bakımına 2 kat daha fazla önem göstermesi gerekmektedir. Ağız ve diş bakımınıza özen göstermediğiniz sürece tedavi süreci daha uzun olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir