Diş Tedavisi

Tek Seferde En Fazla Kaç Diş Çekilir?

Tek Seferde En Fazla Kaç Diş Çekilir

Aşırı boşluklar, diş kırıkları veya periodontal kemik kaybı gibi dişleri çevreleyen sorun söz konusu olduğunda, dişleri çekmekten başka seçenek yoktur. Diş hekimimiz çekilecek dişleri ve yapılabilecek protezleri sizinle koordine edecektir.

Ameliyat Öncesi Testler

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır. Lokal anestezi uygulanacaksa antibiyotik profilaksisi (diş hekimimizin önerdiği şekilde ameliyattan 2 saat önce 1-2 antibiyotik tablet) alınabilir.

Lokal anestezi uyguladıktan ve hiçbir şey hissetmeyeceğinizi doğruladıktan sonra, diş hekimimiz diş etinde bir kesi yapar, mukozayı tedavi eder ve kötü durumdaki dişleri çekmeye devam eder. Alveoller kazınır ve temizlenir. İleride diş implantı isteniyorsa kemik eklenebilir.

İhtiyaca bağlı olarak, çekilecek dişin çevresini ölçeklendirmek daha kolaydır (ölü dişler kırılır ve genellikle cerrahi olarak çıkarılması gerekir). Tüm prosedür ağrısızdır. Cerrahi işleme bağlı olarak +/- 3 haftada yara kontrolü yapılır.

Ameliyat Sonrası İpuçları

Ameliyattan hemen sonra dudaklarda, çenede veya dilde şişme ile uyuşma hissedebilirsiniz. Bunlar genel anesteziye ek olarak lokal anestezinin de etkileri olduğunda ortaya çıkar ve genellikle birkaç saat içinde geçer. Şişmeyi sınırlamak için yanaklarınızda buza (soğuk paket) ihtiyacınız olacaktır. Yanakların şişmesi kademeli olarak oluşur ve operasyondan 48 saat sonrasına kadar sürer. Durumlar hastaya göre çok değişkendir: Bazılarında ağız diğerlerinden daha fazla şişer. Bazı durumlarda, bir hematom görünebilir. Bütün bunlar kesinlikle geçicidir. Ameliyat edilen bölgelerde hafif kanamalar olabilir ancak bu kısa sürede geçer. Ağız açıklığının geçici olarak kısıtlanması da meydana gelebilir, ancak bu geçicidir. Gerektiğinde istisnai olarak fizyoterapi seansları uygulanacaktır.

Acil protezleri 48 saat boyunca çıkarmayın, aksi takdirde şişlik nedeniyle takmaları çok zor olacaktır. 48 saat sonra çıkarabilir. Ail protezleri durulayabilir ve gerekirse corega ile değiştirebilirsiniz. Sigara içmeyin (sigara iyileşme sürecini azaltır ve ameliyat sonrası enfeksiyonları teşvik eder).

Ameliyattan sonraki gece, her yemekten sonra dişlerinizi yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın. İyi bir ameliyat sonrası ağız hijyeni iyileşme için çok önemlidir. Hafif yiyecekler, tercihen ameliyattan sonra 2 gün soğuk içecekler içilmelidir.  Ameliyattan 2 gün sonra yanak buz uygulaması (Coldpack) yapılabilir.

Prosedür, Riskler ve Komplikasyonlar

Güncel bilimsel bilgilere ve güncel düzenlemelere uygun olarak en iyi yeterlilik ve güvenlik koşullarında gerçekleştirilen herhangi bir ameliyatta, riskler çok nadir olmakla birlikte, diş çekimi için komplikasyon riski taşır. Kanama komplikasyonları: Çok nadir durumlarda, istisnai olarak ameliyat sırasında kan nakli veya kan ürünleri gerekli olabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir