Diş Tedavisi

Tatlı Yerken Dişleriniz Neden Ağrır?

Tatlı Yerken Dişleriniz Neden Ağrır

Günlük hayatlarımızda yiyecek ve içecek tüketimi yaparken kilo problemlerinin yanı sıra diş ve diş etine istemeden zarar vermekteyiz. Ağız ve diş sağlığı diş çürüklerinin, diş ağrısının ve diş kaybının yanı sıra pek çok sağlık problemini meydana getirebilir.

Özellikle özel günlerde ve bayramlarda tüketilen baklava, çikolata ve tatlılarda yer alan şeker asidinin dişlere ciddi boyutlarda zararı bulunmaktadır. Uzmanlara göre şeker diş sağlığı için tehdit unsurudur. Tüketilen şeker ve şeker içerikli yiyecek ve içecekler, ağızda çürük yapacak özelliği taşıyan mikroorganizmaların beslenmeleri için uygun bir alan oluşturmaktadır.

Diş ağrısının yanı sıra diş kaybına ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Şeker tüketimi sırasında ağız içinde asidik bir ortam meydana gelmektedir. Ağız içinde şeker dişlerin üzerinde asidik bir madde oluşturarak diş ağrısına ve diş çürümesine neden olmaktadır. Diş üzerine yerleşen şeker asitleri burada karbonhidrat moleküllerinin birikmesine yol açmaktadır. Şeker asidi ile birlikte oluşan karbonhidrat molekülleri diş çürümesine neden olmaktadır.

Tatlı, şeker ve çikolata gibi şeker asidi barındıran gıdalar tüketildikten sonra bol bol su içmelisiniz. Özellikle bayram ziyaretlerinde sık sık önümüze konulan tatlılar bu durumların en başında geliyor. Bu nedenle bol su tüketimi bunun önüne geçebilir. Yanınıza alabiliyorsanız eğer küçük seyahat diş fırçaları ve macunlarından faydalanabilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde şekerli bir gıda tüketimi sonrasında ağız bakımını temiz bir şekilde yapmak için bu tarz küçük seyahat kolay taşınabilir diş fırçası ve diş macunları size yardımcı olabilir.

Eğer bu tarz eşyalarınızı taşımak için yanınızda yer yok ise şekerli bir gıda tüketimi sonrasında su tüketiminizi artırmalısınız. Su ile ağız çalkalamak ve bol su tüketimi diş yüzeyindeki atıkları kolaylıkla temizler. Bu sayede diş çürümesi, diş ağrısı, diş kaybı ve diş eti problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir