Diş Tedavisi

All On Four Tekniği Nedir?

All On Four Tekniği Nedir

Son 10 yıldır kullanılan ve bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Tedavi sırasında iki implantın çenenin arka bölgesine 30 ve 35 derecelik açı ile yerleştirilirken takılan bir diğer iki implant çenenin ön kısmına yerleştirilmektedir. Alt çene kısmında yer alan büyük azıların yerinde kemik erimesi başladığı zaman bu kısımda geçen alt çene siniri, üst çenede yer alan maksiller sinüsler bölgesinde yapılan implantlara engel olmaktadır.

Bu kısımlara yapılan imlantlar ileri zamanda yapılacak olan cerrahi müdahaleler ihtiyaç duymaktadır. Bu cerrahi müdahaleler oldukça maliyeti yüksek tedavilerdir. All on four tedavi yöntemi anatomik problemler yaşayan hastalar için protez yapılma şansını sunmaktadır. All on four tekniği sayesinde hastalar takılan implantları sabah yerleştirip akşam geçici sabit protezlerine kavuşmaktadır. Bu işlemden 3 veya 4 ay sonra hastaya esas protezleri yapılmaktadır.

Bu tedavi yöntemi sayesinde hastalar dişsiz günlük yaşamlarına rahatlıkla yaşayabilmektedirler. All on four tedavi sonrasında hastalar, diş hekimlerinin vermiş olduğu ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında birkaç gün boyunca sıcak yemek ve içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Hastaların geçici protez dönemlerinde sert yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu süre boyunca sıcak ve sert yiyecekler yerine yumuşak ve daha ılık yemek diyetine girmeleri hasta sağlığı ve protezler açısında oldukça önemlidir. Bu süre geçici bir süre olacağı için bu kurallara uyuması gerekmektedir. Geçici protez döneminden 3 ay sonra yapılacak olan kalıcı protezler ile birlikte normal beslenme şekline geçilebilir.

All on four tedavi yöntemi ile hastalar cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymadan aynı gün implant tedavisi ve protez tedavisi yaptırabilir. Yapılan tedavide yara yerlerine çok sert baskı olmadığı sürece sıkıntı yaşama olasılığı oldukça azdır. All on four tedavi genellikle dişsiz ve dişsiz kalacak hastalara uygulanan bir yöntemdir. Hastalara tat, konuşma, estetik ve özgüven kazandırmaktadır.

All on four tedavi süresi oldukça kısadır. Ayrıca bu yöntem maliyet açısından oldukça azdır. All on four tedavi yöntemi sayesinde en zorlu durumlarda bile en iyi sonuçlar elde edilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir