Diş Tedavisi

Tam Diş Protezi (Total Protez) Nedir?

Tam Diş Protezi (Total Protez) Nedir

Tam diş protezi nedir? Tam diş protezi nasıl uygulanır? Tam diş protezi kimlere uygulanır? Tam diş protezi tedavisinden sonra yapılması gerekenler nelerdir? Tam diş protezi tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tam diş protezi hakkında aklınıza takılan bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Tam Diş Protezi Nedir?

Tam diş protezi bir diğer adı ile total diş protezi, kemik erimesi, travma ve çürük gibi durumların tedavisinde hastaya uygulanan bir yöntemdir.

Total diş protezi alt ve üst çenedeki dokudan destek alınarak hastaya uygulanan hareketli bir protezdir. Total diş protezi sayesinde yanak ve dudak dolgunluğu sağlanmaktadır. Bu sayede yüzünüz daha genç ve daha estetik bir görünüm kazanacaktır.

Total diş protezi sayesinde tüm dişler estetik kurallara uygun olarak dizilmektedir.

Tam Diş Protezi Kimlere Uygulanmaktadır?

Tam diş protezi kemik erimesi, travma ve çürük nedeni ile tüm dişlerin kaybeden hastalara yapılmaktadır. Tam diş protezi sayesinde dudak ve yanak dolgunluğu hastaya yeniden kazandırılmaktadır.

Tam diş protezleri ilk kullanımlarda kişiye pek çok zorluk yaşatabilir. Bu gibi durumlarda proteze alışabilmek için protezi ağız içerisinden sıkça çıkarmamanızı öneririz.

Protezi ilk kullanımında ağız içerisinde yaralar meydana gelebilir. Bu durum proteze alışana kadar bir müddet devam edecektir. Proteze alıştıktan sonra bu tarz yaralar kesinlikle oluşmayacaktır. Tam diş protezleri yaklaşık 5 seansta hazırlanmaktadır.

Tam Diş Protezlerinin Bakımı

Tam diş protezleri diğer protezlere oranla daha rahat kullanılmaktadır. Tam diş protezlerine ilk zamanlar alışmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yemek yerken protezleriniz hareket ediyorsa eğer tam diş protezleri için özel olarak üretilen yapıştırıcılardan kullanabilirsiniz. Tam diş protezinin temizliği için sabun ve su yeterlidir. Sabun ile iyice kirleri temizledikten sonra bol su ile durulayıp tekrar protezlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tam diş protezinde diş macunu kullanılmaz. Tam diş protezi için özel olarak üretilen diş fırçalarından temin etmeniz gerekmektedir. Protezleriniz için asıl önemli konu ise kesinlikle kaynar su ile yıkamamanızdır. Kaynar protezlerinize zarar verebilir. Gece yatmadan önce protezlerinizi ağzınızdan çıkarmanız gerekir. Ağzınızdan çıkardığınız protezlerinizi özel bir kap içerisinde muhafaza etmelisiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir