Diş Tedavisi

Protez Diş Kimlere Uygulanır?

Protez Diş Kimlere Uygulanır

Protez diş, eksik bir dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diştir. Uygulanan tedavide, ağzın görünümünü ve estetiğini iyileştirirken kaybedilen fonksiyonları geri kazanmaya çalışılır. Böylece bu yöntemle ağız genel sağlığı iyileştirilirken, dişleri eksik veya çürük olan bireyler psikolojik olarak da desteklenir.

Kısa bir süreliğine de olsa hayatlarını bu şekilde yaşamak zorunda kalan bireyler, gülmeyi çabucak unuturlar. Bu aynı zamanda insanların sahip olduğu özgüven duygusunu da etkiler. Bu tip rahatsızlıkları olan hastalara yaşam kalitesini artırmak için çeşitli protez diş tedavisi uygulanmaktadır.

İnsanların diş sorunları yaşamasının veya dişlerini kaybetmesinin birçok farklı nedeni vardır. Diş protezleri, bireyin hem estetik hem de fonksiyonel ihtiyaçlarını geri kazandıran eksik dişlerin yapay olarak değiştirilmesidir. Genellikle diş kaybı, periodontal hastalık gibi diş hastalıklarının tedavi edilememesinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra bazı kazalara bağlı diş kayıpları da olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı protez dişler, fonksiyonel ve estetik olarak kaybedilen dişlerin yerine konulması için yapılmaktadır.

Kısmi diş eksikliği bulunanlara ve bütün dişlerini yitirmiş bireylere protez diş tedavisi uygulanabilmektedir. Pozisyon bozukluğu mevcut olan dişleri bulunan bireylerin yanı sıra, zamanla fiziksel ve kimyasal olarak deforme olmuş dişlere sahip kişilere de bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde çok çeşitli seçenekler sunan birçok farklı protez diş türü bulunmaktadır. Diş hekimlerimiz bir kişi için en iyi protez tipini belirlerken hastanın ağzının şekli, hastanın beklentileri ve diğer faktörler dikkate alınır. Bir diş laboratuvarı daha sonra dişleri hazırlar.

Günümüzde en yaygın diş protez türleri üç gruba ayrılmaktadır. Sabit, hareketli ve implant üstü protezler çeşitleri arasından en uygunu muayene sonrasında diş hekimimiz tarafından hastalarımıza uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir