Diş Tedavisi

Diş Törpüleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Törpüleme Nedir Nasıl Yapılır

Diş törpüleme nedir? Diş törpüleme nasıl yapılır? Diş törpüleme neden yapılır? Kimler diş törpüleme yaptırabilir? Diş törpüleme dişlere zarar verir mi? Diş törpüleme uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş törpüleme uygulaması sırasında acı hissi duyar mıyım? Diş törpülemesi hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için bu blog konumuzda cevaplandırıyoruz

Diş Törpüleme Nedir?

Diş törpüleme işlemi diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Dişler üzerinde oluşan estetik problemlerin giderilmesi için diş törpüleme işlemi yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra diş sağlığı problemi yaşayan hastalar tarafından sıkça tercih edilen uygulamalardan bir tanesidir. Diş törpüleme işlemi yetişkinlere uygulanan bir tedavidir. Diş törpüleme kesinlikle çocuklar için önerilen bir uygulama değildir.

Dişlere daha güzel bir estetik görünüm kazandırmak amacı ile diş törpüleme işlemi yapılmaktadır.

Diş hekimleri tarafından yapılan bu işlem kesinlikle çocuklara uygulanmamaktadır. Bu işlemden sadece yetişkinler faydalanabilmektedir.

Diş Törpüleme Neden Yapılmaktadır?

Diş törpüleme çoğunlukla estetik bir görünüm kazanmak amacı ile yapılmaktadır. Dişler üzerinde oluşan bazı problemi ortadan kaldırmak için diş törpüleme işlemi uygulanmaktadır.

Dişler üzerinde zaman içerisinde tabaka oluşması nedeni ile pek çok hasta diş törpüleme işlemine ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra dişlerin boyutlarının aynı olmaması gibi durumlarda yine diş törpüleme işlemi güzel bir çözüm noktası olabilir.

Dişlerde meydana gelen kırık gibi durumlarda dişin keskin bölgesinin ağız içerisine zarar vermemesi nedeni ile diş hekimleri hastaya diş törpüleme işlemi yapmaktadır.

Dişlerin üzerinde zamanla oluşan pütürlükler hastaları rahatsız edebilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda diş törpüleme işlemine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diş Törpüleme Nasıl Yapılmaktadır?

Diş törpüleme işlemi kesinlikle diş hekimleri tarafından uygulanan bir tedavidir. Gelişigüzel bir şekilde yapılan ve diş hekimi olmayan bir kişi tarafından yapılan diş törpüleme işlemleri sonrasında dişlerinizde geri dönüşü imkansız sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle diş törpüleme işleminiz için kesinlikle diş hekimleri ile görüşme yapmalısınız.

Diş törpüleme işlemi yapılmadan önce diş hekimleri öncelikle ağız ve diş muayenesi yapmaktadır. Muayene sonrasında herhangi bir problem yoksa eğer diş törpüleme işlemine geçiş yapılır.

Diş törpüleme işleminde önce ağız filmi çekilmesi gerekmektedir. Diş hekimi diş köklerinde detaylı bir inceleme yapmaktadır. Bu işlem sonrasında hastanın o bölgede ağrı hissetmemesi için diş törpülemesi yapılacak olan bölge uyuşturulur. Daha sonra diş hekimi törpüleme işlemine geçer. Diş törpüleme işlemi sonrasında hastaların hepsi istedikleri sonuçları elde ederek ayrılmışlardır.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş törpüleme konusunda en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Diş törpüleme dişlere zarar verir mi? Dişlerin zarar görmemesi için diş hekimleri törpüleme öncesinde gereken bütün muayeneyi yapar. Muayene sonrasında dişlerde herhangi bir problem olmadığı gören diş hekimi ancak bu şekilde törpüleme işlemini yapar.

Diş törpüleme işlemi sadece sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olan kişilere yapılmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin dişlerine törpüleme işlemi kesinlikle zarar vermez.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir