Diş Tedavisi

Takma Diş Neden Gece Suya Konur?

Takma Diş Neden Gece Suya Konur?

Takma diş kullanan kişilerin çok fazla merak ettikleri takma diş temizliği nasıl yapılmaktadır suali son zamanlarda çok aratılmaktadır. Fakat takma diş temizliğinde en mühim nokta dişlerin sabit protez mi yoksa hareketli olan protez mi olduğudur. Sabit protez dişler gün içerisinde iki defa düzenli bir şekilde fırçalanması gerekir. Ayriyeten sabit takma dişin temizliği de ara yüzfırçası veya diş ipi tercih etmek bakteri plağının önüne geçmektedir.

Hareketli diş protezinin temizlenmesi ise sabit diş protezine kıyas ile daha farklı olmaktadır. Hareketli diş protezi olan hastalar yemek yemelerinin ardından dişlerini bol suyla yıkamaları gerekir. Ayriyeten hareketli diş protezi kullanan kişiler gece vaktinde dişlerini suyun içerisinde bekletmeleri gerekir. Hareketli diş protezi için özel hazırlanan bakım tabletleriyse haftada iki defa kullanılması gerekir.

Bunların dışında tüm diş protezinde bol suyun beraberinde diş arasında yer alan gıda atıklarını temizlemek amacı ile formalara uygulaması yapılmaktadır.

Ağız bakımı oldukça mühimdir. Bilhassa takma diş kullanan kişilerin protezlerini gün içinde iki defa temizlemesi gerekir. Bunun sebebi diş protezinin temizlenmemesi halinde ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Temizlenmemiş diş protezinde ilk aşamada gıda atıkları ortaya çıkar. Sonrasında ise diş içinde bakteriler çoğalmaya başlayarak ağız içinde yaraların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Hekimler tarafından ise takma dişlerin bakımları için beş mühim öneri aşağıdaki gibidir;

  • Hareketli diş protezi kullanan hastaların her yemeğin ardından diş doktorlarının da tavsiye ettiği biçimde protezlerini temizlemeleri gerekir. Aksi halde protezin alt tarafında gıda atıkları bir araya gelmektedir.
  • Ağız kokusunun meydana gelmemesi için her gece takma dişin çıkarılması ve suyun içerisinde bekletilmesi gerekmektedir.
  • Diş protezlerini temizlemeyi arzu eder iken tercih edilen bazı malzemeler dişi aşındırıp protezin kullanım ömrünü düşürmektedir. Bilhassa protezin temizliğinde deterjan ya da çamaşır suyu kullanılmaması gerekir. Bu durumun yerine diş protezi için özel olarak elde edilen anti- bakteriyel bakım tableti desteği ile protez sabah dek bekletilmesi gerekir. Bilhassa total diş protezi tercih eden hastaların düzenli bir şekilde gün içerisinde iki kez temizleme jeli ile ve fırçayla protezin temizlenmesi gerekir. Ayriyeten fırça kullanır iken protezlere uygun olan tercihler yapmanız gerekir.
  • Diş protezini fırçalar iken protezin kırılmaması için protez havlu içinde veya protez kabında bakımları yapılması gerekir.
  • Protez kullanan kişilerin altı ay aralığı ile diş doktoruna kontrole gidilmesi gerekir. Buna benzer beş öneriyi dikkate alırsanız diş protezinin ömrü de uzayacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir