Diş Tedavisi

Takma Diş Neden Düşer?

Takma Diş Neden Düşer

Diş doktoru hasta kişilerin büyük bir kısmının takma dişini ilk aldığında karşı karşıya geldiği kaygılardan bir tanesi, takma dişlerin kayması ve yere düşmesinden kaygı duymalarıdır.

Takmış olduğunuz takma diş, diş etinize güvenli bir biçimde oturması gerekir. Bunun yanında, takma dişiniz ağır ağır gevşemeye başlar ve önceki gibi iyi bir şekilde yerleşmemiş olma ihtimali vardır. Bu çok karşı karşıya kalınan bir kaygı olmaktadır.

Takma dişinizin doğru bir biçimde oturmuş olduğundan emin olmanız oldukça mühimdir, aksi halde kaygılarınız takma dişleriniz hangi vakit düşmeyi sürdüreceği hususunda kaygılanmaktan ileriye gidebilir. Diş etinde ağız enfeksiyonu ve tahriş için tehlike içinde olma ihtimaliniz mevcuttur.

Güzel haber vermek gerekir ise, takma dişleriniz düşmeyi sürdürür ise çözümleri mevcut. Takma dişlerinizi takar iken güven içinde hissetmeniz gerekir.

Takma Dişler Neden Gevşemektedir?

Takma dişlerin gevşemelerinin, çoğu beklenen ve normal olarak görülen pek çok sebebi yer alır. Takma dişlerin gevşemiş olması ve düşmesinin en bilinen sebebi kemik erimesinden dolayıdır. Böyle bir durum, bir zamanlar eksilen dişe destek veren kemik gerilemeye başlamış olduğunda diş etinin ufalmaya başladığını görülür. Mümkün ise takma dişleriniz ile çiğneyerek kemik gerilemesini kontrol altında tutulmasına destek olabilirsiniz.

Takma dişin gevşeyip düşmesinin sık sık karşılaşılan bir başka sebebi de günlük kullanım ve belki de yeteri kadar bakımlarının uygulanmaması gerektiğidir.

Takma dişin düşmesinin nasıl önüne geçebilirim? diye düşünmekte misiniz? Günlük rutinleriniz ile başlamanız gerekli olacaktır. Gün içerisinde takma diş bakımı günlük yaşantınızın bir bölümü olması gerekli olacaktır. Takma dişin türlü sebepler ile her gün sonunda çıkarılıp temizlenmesi gerekli olacaktır. Bunları temizlemek için gün içinde içme ve yeme neticesi birikmiş olabilecek plaktan kurtaracaktır.

Kullanılmasında bir sakınca olmayan bir takma diş solüsyonu ve su içeren bir kapta bir gece boyunca saklanması gerekir. Bu, takma dişlerin kurumasını ve biçimlerini değiştirmesinin önüne geçmeye destek olur. Yatarken takma dişinizi takmaya ara vermek de diş etiniz için biraz rahatlama temin edecektir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir