Diş Tedavisi

Süt Dişi Çürürse Ne Olur?

Süt Dişi Çürürse Ne Olur?

Süt dişleri normal dişlere oranla organik madde içermektedir. Bu nedenle çürümeye oldukça yatkınlardır. Süt dişleri iyi bakılmadığı zaman kolay ve hızlı bir şekilde çürüyebilmektedir. Çocuklar çürük dişlerin oluşmaya başladığı ilk dönemlerde tepki vermezler. Ancak, çürük ilerlemeye başladığı zaman tatlı ve soğuğa karşı hassasiyet oluşacağından ufak çaplı ağrılar hissetmeye başlar.

Çürüğün ilerlediği dönemde çürük diş çocuğa ağrı ve acı verecektir. Özellikle bu ağrılar yemek yendiği zaman hissedilmektedir. Çürük diş içerisine yemek artıkları girip basınç uyguladığı zaman sinirlere değecektir. Bu durumda çocuğun ağrının artmasına neden olacaktır.

Çürük Süt Dişleri Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Küçük yaşlardaki çocukların genellikle diş hekimi koltuğuna karşı büyük korkuları oluşmaktadır. Bu yaştaki çocukları diş hekimi koltuğuna oturtup tedavi ettirmek oldukça zorludur. Çocuk diş hekimleri genellikle böyle ağrılı olan diş tedavilerinde genel anestezi altında tedaviyi tamamlamak zorunda kalmaktadır.

Bütün bu zorlukların yaşanmaması için çocuklarınızın ağız ve diş sağlığı koruyabilmek adına gerekli bakımın yapılması gerekmektedir.

Süt dişlerinde meydana gelecek olan erken kayıplar arka azı bölgelerinde sürekli olarak bazı sorunlara neden olacaktır. Diş kaybedildiği zaman boşluk olan yere komşu diş geleceği için hatalı kapanışların gerçekleşmesine neden olacaktır.

Süt Dişlerini Biberon Çürüğünden Koruyabilmek İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Bebeğinizin dişlerini biberon çürüğünden koruyabilmek için almanız gereken ilk önlem çocuklarınızın biberon ile uyumasını önlemektir. Bunun yanı sıra biberon içerisine kesinlikle şeker, bal, pekmez veya bisküvi gibi tatlandırıcılar ilave etmemeniz gerekmektedir. Bebeğiniz sütünü içtikten veya mamasını yedikten sonra mutlaka su içirmeniz gerekmektedir. Ayrıca diş temizliğini de aksatmamanız gerekmektedir.

Bebeğinizin ilk dişi çıkmaya başladığı günden itibaren gereken ağız ve diş bakımını sağlamalısınız.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir