Diş Tedavisi

Çekilen Diş Kaç Yaşına Kadar Çıkar?

Çekilen Diş Kaç Yaşına Kadar Çıkar

Diş çıkarma dönemleri özellikle bebeklerde değişiklik göstermektedir. Bebeklerde normal süreçte diş çıkarma dönemi altıncı ve yedinci aylar arasındadır. Bazı bebeklerde ise daha erken bir yaşta veya ayda diş çıkarma olabilmektedir. Bazı bebeklerde ise diş çıkarma dönemi 11 ile 12 ay arasında değişmektedir.

Bebekler genel olarak 3 yaşındayken tüm dişlerini çıkarmış olurlar. Bebekler 3 yaşındayken yaklaşık 20 adet dişe sahip olurlar. Çocuklar 6 veya 7 yaşına geldiğinde ise kalıcı dişlerini çıkarmaya başlamaktadır.

Çekilen Azı Diş Yerine Yeni Diş Çıkar Mı?

Kalıcı diş oluşumunu tamamlamış olan bireyler azı dişlerini çektirdiği zaman yerine yeni diş oluşumu görülmemektedir. Çekilen azı dişin yerine diş hekimi gerek gördüğü takdirde implant ve protez işlemi uygulanmaktadır.

Azı dişlerinizde çatlak veya kırık gibi bir durum varsa vakit kaybetmeden diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Azı Dişi Neden Çekilmektedir?

Diş çürüklerinin en fazla görüldüğü yer azı dişleridir. Bunun asıl nedeni ise yiyecek kalıntılarının kolayca birikmesidir. Bunun yanı sıra azı dişlerinde kolay bir şekilde bakteri oluşabilmektedir. Doğru bakım ile azı dişlerinizdeki çürük oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ancak doğru bir bakım uygulamadığınız takdirde genellikle diş kökü enfeksiyonu ortaya çıkmaktadır.

Azı dişlerin çekimi genellikle çene yapısındaki dişlerin yer bulamamasından kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra azı dişlerin çeneye sığmaması gibi durumlarda da diş çekimi gerçekleşmektedir.

Azı dişlerinin bakımı önemlidir. Azı dişleri öğütme ve yiyecekleri parçalama açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle azı dişlerinin bakımını günlük rutinler halinde düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir