Diş Tedavisi

Sinüs Lifting Nedir?

Sinüs Lifting Nedir?

Sinüs lifting uygulaması nedir? Sinüs lifting ne amaçla yapılır? Sinüs lifting uygulamasından sonra kaç günde iyileşirim? Sinüs lifting ile alakalı aklınıza takılan ve merak etiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Sinüs Uygulaması Lifting Nedir?

Sinüs lifting, sinüs bölgesinde üst çenenin üzerinde bulunan maksiller, azı dişlerin yakınında yer alan anatomik boşluklara denmektedir.

Azı dişlerinin yakınındaki boşlukların asıl görevi, kafa ağırlığının azalmasını ve ses oluşumunu sağlamaktadır. Oluşan sinüslerin aşağıya doğru sarkması sonucunda kemik hacminde kayıplar meydana gelmektedir. Oluşan kayıplar doğal görünüyor olsa da implant gibi tedavilerde sorun oluşturmaktadır. Dişsiz olan ve sarkmış olan sinüslerin bulunduğu bölgeye implant tedavisinin uygulanabilmesi için sinüs greftleme işlemi yapılmaktadır.

Uygulanan bu işlem sayesinde implant tedavileri sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır. Sinüs lifting uygulanacak olan hastaya duruma göre genel veya lokal anestezi uygulanmaktadır.

Sinüs Lifting Ameliyatı Nasıl Olur?

Genellikle lokal anestezi altında iken yapılan sinüs lifting ameliyatı, standart diş koltuğu üzerinde yapılmaktadır. Bu ameliyat da sinüs bölgesi istenilen seviyeye kadar kaldırılarak o bölgede ağız içerisinden ulaşılması sağlanır.

Daha sonra sinüsün içerisini kaplayan sinüs membranında istenilen seviyeye yükseltilmesinin ardından oluşan boşluk kısmına kemik tozu ve greftleme işlemi yapılır. Bu işlemde tamamladıktan sonra bu bölge dikiş atılarak kapatılır.

Sinüs Lifting Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüs lifting ameliyatı sonrasında yara olan bölgenin yaklaşık olarak 24 saat boyunca korunması gerekir. Ayrıca 24 saat boyunca yara olmayan bölgeniz ile yani diğer taraftaki dişleriniz ile yemek yiyebilirsiniz.

Sinüs lifting işleminden sonra iki saat kadar herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Ayrıca bu işlem sonrasında burun temizliği yaparken basınç uygulamamanız gerekir. Bunun yanı sıra hapşıracağınız zaman ağzınızı açık tutmanız gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir