Diş Tedavisi

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği, klasik yöntemler ile uygulanan yöntemlerin akıllı cihazlar kullanılarak ağız içi tarayıcı ve bilgisayar sistemleri ile yapılması yöntemidir.

CAD CAM Sistemi

Ağız içinde prepare edilmiş dişin ve kamera ile hazırlanmış kavitenin optik ölçüleri dijital ölçü ile alınır. Dijital ölçüsü alınan ağızın ve dişin amaca uygun tasarımı bilgisayar programında yapılır.

Bilgisayar ortamında tasarlanan dişin görüntüsü hasta yanında gerçekleştirilmektedir. Bu sayede işlem tek seansta bitmektedir.

Günümüz CAD CAM teknolojisi sayesinde hastalara en uygun restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Gülüş Tasarımı ve Dijital Diş Hekimliği

Estetik gülüş tasarımının yapılabilmesi için uygulanan en iyi yöntemlerden biri olan dijital diş hekimliği, hastalar ve diş hekimleri için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Estetik gülüş tasarımında kullanılan mikro kamera yardımı ile dişler üç boyutlu bir hale getirilerek hastanın yüz yapısına ve ağız yapısına uygun bir tedavi yapılmaktadır.

Dijital diş hekimliği sayesinde dişlerin olası bitmiş halini rahatlıkla görebilmeniz mümkündür. Elde edilecek görüntüler hastanın gerçek yüz fotoğrafı ile uyumlanmaktadır. Bunun yanı sıra hasta ve diş hekimi uygulanacak olan restorasyonun bitmiş halini dijital ortamda rahatlıkla görebilmektedir.

Dijital Diş Hekimliği ile Yapılan Tedaviler

  • Dijital diş hekimliği, kanal tedavisi sonrasında oluşan dişlerin restorasyon tedavisinde kullanılabilir.
  • Önceden restore edilen dişlerin yüz ve ağız için daha uygun bir hale getirilebilmesi için bu yöntemi başvurulabilir.
  • Onley inley porselen dolgu tedavilerinde yine dijital diş hekimliğine başvurabilirsiniz.
  • Dental implant yaptıran hastaların implant üstü tamamen porselen kaplama yaptırma tedavisinde dijital diş hekimliğine başvurabilirler.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir