Diş Tedavisi

Sinirleri Ölmüş Dişe Kanal Tedavisi Yapılır Mı?

Sinirleri Ölmüş Dişe Kanal Tedavisi Yapılır Mı

Diş sinirinin ölmesine hangi durumun yol açtığını anlayabilmek için dişin yapısı hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Canlı bir yapıya sahip olan dişlerde, canlılığı dişin pulpa kısmında yer alan dokular ve sinirler sağlamaktadır. Yapılan herhangi bir diş tedavisinde yanlış bir yöntemin uygulamasına başvurulur ise, dişlerde meydana gelen çürükler, dişlerde oluşan kırıklar ve çatlaklar dişte yer alan sinirlerin zaman içerisinde ölmesine sebep olabilir.

Diş sinirlerinin ölmesi neticesinde dişler canlılığını kaybeder ve bu süreçte kişi çeşitli rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilir. Mesela diş sinirlerinin ölmesi diş ve diş etlerinde çürüklerin oluşması, diş etlerinde kanamalar ve apse gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Uzman diş hekimleri böyle bir durum yaşadığınızda, pulpa içerisinde bulunan ve ölen sinirleri bu alandan uzaklaştıracak bazı tedavileri uygulayarak sizlerin rahat etmesini sağlayabilir.

Diş Sinirinin Ölme Nedenleri

Diş yapısı içinde bulunan pulpa dokusunda bakteriler mevcut değildir. Ancak dişlerde ortaya çıkan çürük veya dolgudan sızan sıvılar gibi farklı sebepler pulpaya bakterilerin erişmesine neden olabilir. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen bakteriler ile mücadele etmek için vücut tepki verir ve o bölgeyi onarmaya çalışır. Fakat bu durum pulpa için geçerli olmamaktadır. Bu sebepten dolayı dişin pulpa bölgesine ulaşan bakterilerin kendiliğinden onarılması mümkün değildir. Dişler bakterilerden arındırılmadığında ise zaman içerisinde diş sinirleri ölür.

Ağız ve dişleri dışarıdan herhangi bir darbe uygulanması, estetik diş tedavilerinde olması gerekenden fazla diş kesimi yapılması, diş gıcırdatma ve sıkma gibi rahatsızlıklarda pulpanın zarar görmesine neden olabilir. Bu rahatsızlıklar dişin pulpa bölgesinde bulunan sinirlere baskı uygular ve oradaki sinirlerin zamanla ölmesine yol açar.

Isırma, çiğneme veya diğer çene hareketleri sırasında dişlerde ağrı ortaya çıkabilir. Bu durumun sebebi diş sinirinin ölmesi sonucunda oluşan ağrı olabilir. Bu sebeple uzman diş hekimlerine danışarak ağrıya neden olan durumu öğrenebilir ve ona göre tedaviye başlayabilirsiniz.

Diş Siniri Ölmesi Tedavisi

Diş pulpasında bulunan sinirlerin ölmesinin ardından bu çeşit problemlerin tedavisinin yapılması için o bölgedeki sinirlerin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Diş siniri ölmesinin neticesinde iki farklı tedavi yöntemine başvurulabilir. Bu yöntemlerden biri dişin çekilmesidir. Fakat diş kaybı yaşamak istemiyorsanız ve bu rahatsızlığın ortadan kalkmasını istiyorsanız diğer bir yöntem olan kanal tedavisine başvurabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir