Diş Tedavisi

İğnesiz Kanal Tedavisi Olur Mu?

İğnesiz Kanal Tedavisi Olur Mu

Saçlarda sinirler mevcut değildir. Saçlarda sinir olmadığından dolayı saç kesim işlemi yapılırken anestezi uygulaması yapılmamaktadır. Dişler için bu durum aynı şekilde geçerlidir. Şayet işlem yapılacak diş canlılığını kaybetmişse anestezi uygulaması yapılmadan kanal tedavisi gerçekleştirilebilir. Şişen apseli bir diş canlılığını kaybettiğinden dolayı anestezi yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Tam aksine dişim tümü ya da bir bölümü hala canlılığını koruyorsa, kesinlikle anestezi yapılmadan işleme başlanmamaktadır. Bazı hallerde dişin içerisine belirli ilaçlar yerleştirmek amacıyla da anestezi yapılmasına gerek yoktur. Son derece kısa süren kanal tedavisine, dayanılmaz derecede olmayan hafif bir sızıltı eşlik etmektedir. Fazla seansa sahip olan kanal tedavisi işlemlerinde, kök dolgusu yapılacağı zaman anestezi yapılmasında yarar vardır. Çünkü diş her ne kadar canlılığını yitirmiş olsa da kök ucu ve etrafı çok hassas olduğu için rahat bir seans geçirmek amacıyla uyuşuk olması sağlanmaktadır. Son teknoloji elektronik anestezi cihazları sayesinde iğne yapılırken hissedilen o hafif sızıltı da en düşük seviyeye düşürülebilmektedir. Fakat bu cihazlar çok fazla verim sağlamadığından dolayı pek kullanım alanları bulunmamaktadır. İğne yapıldığı sırada hissedilen ağrının bir kısmı da hastanın o anki psikolojik hali ile ilgilidir. Şayet kişi korku ve panik halinde ise vücudun ağrı eşiği düşmektedir. Bunun sonucunda ise kişi ağrı hissi ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğer kendinizi rahat hisseder ve diş hekiminize güven duyarsanız iğne çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İşlem yapılacak olan dişin durumu ile bağlantılı olarak yarım saatte tamamlanabileceği gibi aylarca da sürebilmektedir. Kanal tedavisinin kaç gün içerisinde tamamlanacağı tamamı ile total işlem süresiyle alakalıdır. Basit tek köke sahip dişlere uygulanacak kanal tedavisi tek seansta tamamlanabilir. Fazla köke sahip ve dolgusu güç dişler için birkaç seans uygulama yapmak hem hasta hem de diş hekimi için çok daha rahat ve avantajlı olmaktadır. Büyük oranda enfeksiyon bulunduran dişler pansuman gerektirdiği için haftalar ya da aylar sürebilmektedir. Kanal tedavisinin ne kadar sürede yapılacağı diş hekiminin kararına bağlıdır. Ancak duruma göre hasta ile beraber karar verebilir. Örneğin hasta ağzını uzun zaman açık tutmakta zorlanabilir. Böyle bir durumda tedavinin birkaç seansa bölünmesi çok daha uygun olacaktır. Çoğunlukla kanal tedavisi işlemleri 30 ila 40 dakikadan meydana gelen 1-3 seansta tamamlanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir