Diş Tedavisi

Sinirleri Alınmış Diş Neden Ağrır?

Sinirleri Alınmış Diş Neden Ağrır

Genetik faktörler, düzgün yapılmayan ağız bakımı ve sağlıksız beslenme davranışları dişlerde çürüklerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Çürük bulunan dişlerde genellikle dolgu tedavisi yapılmaktadır. Ancak dişlerde bulunan çürük seviyesi ilerlemiş ise ve dolgu işlemi yapılarak dişin tedavi edilme seçeneği yoksa, çürük dişlere kanal tedavisi yapılmaktadır.

Kanal tedavisi yapılırken dişte yer alan sinirler yer almaktadır. Kanal tedavisi uygulanmış ve sinirleri alınmış bir diş, dıştan gelen uyaranların etkisi altında kalmaz. Kanal tedavisi bitirildikten sonra ilk birkaç hafta hafif ağrı ya da çiğneme sırasında hassasiyet meydana gelebilir. Bu durumun sebebi ise dişin de vücutta bulunan her dokuda olduğu gibi bir iyileşme sürecinin olmasıdır.

Kanal tedavisi işlemi, tedavi yapılması mümkün olmayan ileri düzeydeki çürük olan dişlere uygulanmaktadır. Enfekte durumda olan bir dişi tedavi etmek ya da kurtarmak için de kanal tedavisi yapılabilmektedir. Kanal tedavisi uygulaması yapılırken, diş özü ve sinir yani pulpa alınmaktadır. Pulpanın alınmasının sonrasında dişin iç kısmı tamamı ile temizlenip, ardından doldurulmaktadır. Kanal tedavisine erken dönemde başlanılması, dişin tedavi edilmesi ve kurtarılması açısından son derece önemlidir. Ağrıyan diş tedavi edilmediğinde ya da ihmal edildiğinde, dişin etrafındaki dokulara enfeksiyon yayılır ve zaman içerisinde diş tam anlamı ile kaybedilir.

Başarılı gerçekleştirilen kanal tedavisi ardından bile diş ağrısı yaşanmaktadır. Tedavinin ardından yaşanma ihtimali olan bu ağrı, çok kısa bir süre devam etmektedir. Ancak ağrı dinmiyorsa ya da git gide artıyorsa, yapılan kanal tedavisinde bir problem bulunmaktadır. Eğer tedavinin sonrasında ağrı seviyesinde azalma bulunmuyorsa ve giderek artıyorsa zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

Kanal tedavisi ile sinirleri alınmış olan dişte hassasiyet de oluşmaz. Bunun sebebi kanal tedavisinde diş sinirlerinin alınmasından dolayı ısı farklılaşmalarına karşı bir hassasiyet durumu meydana gelmez. Kanal tedavisi uygulaması başarısızsa dişlerde sıcak veya soğuğa karşı hassasiyet oluşur.

Dişe yapılan kanal tedavisi sırasında ağrı yaşanacağı düşüncesi vardır ancak kanal tedavisi basit bir dolgu işleminden daha fazla ağrı yaşanmasına sebep olmaz. Tedaviler yapılırken her insanın farklı bir ağrı eşiğin olduğunun bilinmesi gerekir. Hiç ağrı yaşanmayacağı düşüncesi de yanlıştır. Kanal tedavisi çürükten dolayı meydana gelen ağrıyı ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Kanal tedavisi ardından yaşanan ağrıları dindirmek için diş hekiminin tavsiye ettiği ilaçlar kullanılabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir