Diş Tedavisi

Sinirleri Alınan Diş Çürür Mü?

Sinirleri Alınan Diş Çürür Mü?

Kanal tedavisi, diş doktorları tarafından dişin çekilmemesi için başvurulan bir tedavi metodudur. Eğer dişteki çürük durumu oldukça ilerlemiş ve dişin damar sinir dokusunda hasar oluşmaya başlamışsa bu dişin kanal tedavisi görmesi gerekmektedir. Çünkü diş çürüğündeki yıkım sinirler ve damarlar aracılığıyla artık vücudun geriye kalan bölgelerine de ulaşmaya başlamıştır. Bu sebepten ötürü bu sinir ve damarların çürüklerden kurtarılması gerekir. Bazı hastalarda vücudun dişten yayılan iltihaba karşı belirtisi şişlik olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat çoğunlukla kanal tedavisine ihtiyaç duyan dişte oldukça şiddetli bir sancı ortaya çıkarmaktadır. Şayet kanal tedavisi yeteri seviyede titizlikle gerçekleştirilmiş ve kanal tedavisi sonrasında uygulaması yapılan dolgu da sağlamsa bu dişte çürük oluşumu görülmez. Ama bazı özen ile yapılmayan uygulamalar hastaların daha fazla acı hissetmesine sebep olmaktadır.

Yaşadığımız dönemde kanal tedavisi sık sık başvurulan bir tedavi yöntemi olsa da bazı bireyler dişlerine gereken özeni göstermemektedir. Kanal tedavisi uygulanırken yeteri ölçüde özen gösterilmez ise diş çürümeye devam edecektir. Çoğunluk ile çürük durumunun devam etmesinin nedeni sinirlerin iltihaptan tam olarak kurtarılmış olmasıdır. Bunda yeterli olmayan ekipman ya da dikkat eksikliğinin de etkisi olabilmektedir. Özellikle kanal tedavisi yapılmadan önce çekilen röntgenin incelemesi dikkatli bir biçimde yapılmaz ise bu tarz sorunlarla karşılaşma ihtimali bulunmaktadır. Ayriyeten kanal tedavisi yapılacak olan dişin yanındaki dişlerin kökleri de çürük dişin yan taraflarından gelme olasılığına karşın dikkatli bir biçimde gözlenmelidir.

Bunların yanında kanal tedavisi görmüş dişlerin çürümesinin bir nedeni daha vardır. Bu gibi durumlarda kanal tedavisi uygulanan bölümde çürük problemi yaşanmaz. Uygulama yapılmayan veya dişin oyuk kısmının dolguyla doldurulmamış tarafından çürüme başlayabilmektedir. Böyle bir durumda kanal tedavisi görmüş olan dişte tekrardan ağrı meydana geldiğinde neden kanal tedavisi değildir. Kanal tedavisi uygulanmış dişe çürük durumuna göre bir ya da birkaç seans sürecek tedavilerle bölgeye zarar verilmeden tedavi uygulanabilir.

Belirli bir bölümüne kanal tedavisi uygulama yapılmış olan dişin aynı bölgesinde çürüme olmaz. Ancak tedavi yapılmayan bölgeden çürümeye başlayabilir. Bu çürüğe sebep olan yanında olan dişin de olması muhtemeldir. Böyle bir durumda her zaman ağzın temiz olmasına dikkat edilmeli ve dişin bakımına gereken tertip ve özen gösterilmelidir. Şayet çürük oluşumu başlamış ise ilk karşı karşıya gelindiği anda bir diş doktoruna görünmek gerekmektedir. Çürük başlamadan önce müdahale edilirse çürüğün fazla ilerlemeden önüne geçilmiş olunur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir