Diş Tedavisi

Siniri Alınan Diş Kaç Gün Ağrır?

Siniri Alınan Diş Kaç Gün Ağrır

Kanal tedavisi ardından hafif ağrıların yaşanması son derece normal bir durumdur. Bu ağrıların meydana gelmesi tedavinin beklenilen bir sürecidir. Kanal tedavisinin amacı ağrıya sebep olan durumun yok edilmesidir. Bununla birlikte dişte bulunan sinir yapısının ortadan kaldırılmasını takiben dişin çevresindeki dokularda iyileşme süreci sebebi ile hafif şiddetten orta şiddetliye kadar ağrılar yaşanabilmektedir. Çoğunlukla ilgili olan dişte dokunma hassasiyeti biçiminde yaşanabilmekte ve ortalama olarak 1 hafta içerisinde kademeli bir şekilde azalarak ortadan kalkmaktadır. Kanal tedavisinin sonrasında yaşanan ağrı durumu zaman içerisinde azalacak ve kaybolacaktır. Belirtilen süreden daha uzun yaşanan ağrılar için yeniden diş doktoruna görünmek gerekmektedir.

Kanal tedavisinin ardından diş hekiminin tavsiyelerine aynı şekilde uyulsa bile, kök kanal tedavisinin sonrasında yine de şiddetli ağrılar yaşanıyor ise bir endodontist ile iletişim kurmak gerekmektedir. Meydana gelen bu şiddetli ağrılar çoğunlukla kanal tedavisinin yanlış gerçekleştirilmesinden dolayı oluşmaktadır. Kanal tedavisi sonrasında aşırı derecede ağrı yaşanıyorsa, ağrıyı dindirebilmek için neler yapılabileceği diş hekiminden öğrenilmelidir. Kişi ağız bakımına gereken özeni göstermez ve periyodik kontrollerinin yapılması için diş hekimi ile temasa geçilmez ise kanal tedavisinden sonra ağrı durumu tekrar edebilir. Ayrıca dişler kanal tedavisini yeniden kabul etmeyebilir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi işleminden sonra ortaya çıkan ağrı durumu kişiden kişiye ve dişin yapısına göre farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde hiç ağrı gözlenmezken bazı kişilerde ise şiddetli ağrıların yaşanması mümkündür. Bu sebepten dolayı kanal tedavisinin ardından diş hekiminin tavsiye etmiş olduğu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Şayet kanal tedavisi sonrasında ağrı durumu 2 ya da 3 gün içerisinde son bulmuyor ise yeniden diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Kanal tedavisi uygulandıktan sonra çoğunlukla ağrı durumu sonraki gün son bulmaktadır. Kanal tedavisinin ardından şiddetli ağrıların yaşanması yaygın bir durum değildir. Ancak tedavi uygulanan bölgede bir miktar ağrı yaşanması anormal bir durum değildir. İyileşme sürecinde diş etrafındaki bölgenin hassas ve ağrılı olması muhtemeldir. Bu tedavi esnasında hastaların ağızlarının uzun zaman boyunca açık kalmasından dolayı tedavi sonlandıktan sonra çene bölgesi ağrımaya başlamaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir