Diş Tedavisi

Siniri Alınan Diş Çürür Mü?

Siniri Alınan Diş Çürür Mü

Kanal tedavisi, diş hekimleri tarafından diş çekimine başvurulmaması için gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Şayet dişteki çürük durumu fazla ilerlemiş ve dişin damar sinir dokusunda hasar oluşturmaya başlamış ise bu dişe kanal tedavisi uygulanması gerekmektedir. Zira diş çürüğündeki tahribat damarlar ve sinirler aracılığı ile artık vücudun kalan kısımlarına da erişmeye başlamıştır. Bu nedenden dolayı bu damar ve sinirlerin çürüklerden arındırılması gerekmektedir. Bazı hastalarda vücudun dişten yayılan iltihaba tepkisi şişlik olarak ortaya çıksa da çoğunlukla kanal tedavisine gereksinim duyan dişte şiddetli bir ağrı meydana gelmektedir. Eğer kanal tedavisi yeteri düzeyde titizlik ile gerçekleştirilmiş ve kanal tedavisinin ardından uygulaması yapılan dolgu da sağlam ise bu dişte çürük oluşumu görülmeyecektir. Fakat bazı özensiz yapılan uygulamalar hastaların daha da çok acı çekmesine yol açmaktadır.

Günümüzde kanal tedavisi sıklıkla başvurulan bir uygulama olsa da bazı diş hekimleri gerekli özeni göstermeyebilmektedir. Kanal tedavisi yapılırken yeteri kadar özen gösterilmezse diş çürümeye devam edebilmektedir. Çoğunlukla çürük durumunun devam etmesinin sebebi sinirlerin iltihaptan tam anlamıyla arındırılmamış olmasıdır. Bunda yetersiz ekipman veya dikkatsizliğin de etkisi olabilir. Bilhassa kanal tedavisi öncesinde çekimi yapılan diş röntgeni dikkatli bir şekilde incelenmezse bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca kanal tedavisi yapılacak olan dişin yanında yer alan dişlerin kök kısımları da çürüğün buralardan gelmiş olma ihtimaline karşın dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Bunların yanı sıra kanal tedavisi yapılmış dişlerin çürümesinin bir sebebi daha bulunmaktadır. Bu durumda kanal tedavisi yapılan diş uygulama olan kısımdan değil fakat dişin oyulmamış, dolgu ile doldurulmamış tarafından çürümeye başlayabilir. Bu durumda kanal tedavisi uygulanmış olan dişte yeniden ağrı ile karşı karşıya kalınsa da neden kanal tedavisi değildir. Aynı diş çürüğün durumuna göre bir veya birkaç seans devam edecek tedaviler ile kanal tedavili bölgeye hasar verilmeden tedavi yapılabilir.

Bir bölgesine kanal tedavisi uygulanmış olan diş aynı bölgeden değil ancak tedavi yapılmayan bölgeden çürümeye başlayabilir. Bu çürüğe neden olan yanında bulunan diş bile olabilir. Bu durumda her daim ağız temizliğine dikkat etmek ve diş bakımına özen göstermek gerekmektedir. Eğer çürük oluşumu başladıysa ilk karşılaşıldığı anda bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Erken müdahale sayesinde çürük daha fazla ilerlemeden önüne geçilmiş olur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir