Diş Tedavisi

Şeffaf Plak Ne Kadar Kullanılır?

Şeffaf Plak Ne Kadar Kullanılır

Şeffaf plak uygulaması diş çapraşıklığı olan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş teli takmak istemeyen hastalarda uygulanan şeffaf plak tedavisi belli düzeydeki diş çapraşıklıklarına takılmaktadır. Şeffaf plak tedavisine ihtiyaç duyup duymadığınıza diş hekiminiz karar vermektedir.

Şeffaf plak kullanımı sırasında ağız bakımına iki kat daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca şeffaf plaklar hastanın istediği zaman çıkarabileceği bir plak türü olduğundan gün içerisinde ki kullanım süresi oldukça önemlidir. Bir günde ortalama 22 ile 24 saat arasında şeffaf plak kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde diş çapraşıklığı tedaviniz istediğiniz gibi sonuç vermeyebilir.

Şeffaf plak uygulamasında diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu plaklar zaman içerisinde diş yapınızı düzelterek dişlerinizin inci gibi olması sağlamaktadır. Zaman içerisinde değişen diş çapraşıklıklarından dolayı şeffaf plakların 2 haftada bir kez yenilenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni değişen diş yapısının daha güzel ve inci gibi düz olması için bu plak değişiminin olması gerekmektedir.

Şeffaf plak tedavisinin uygulama süresi hastanın duruma bağlıdır. Hastanın şeffaf plak kullanımı süresine bağlı olarak diş çapraşıklığının da durumuna göre bu süre değişebilir. Bu nedenle şeffaf plak kullanımının süresi tam olarak ne bir şekilde verilmemektedir. İki haftalık değişen plaklarda bu süre haftaya kadar sürebilir. Tedavi sonucunda istenilen sonuç elde edilmediği zaman şeffaf plak kullanım süresi artabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir