Diş Tedavisi

Şeffaf Plak Hangi Durumlarda Takılır?

Şeffaf Plak Hangi Durumlarda Takılır

Şeffaf plak tedavisi diş teli takmak istemeyen hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yalnız şeffaf plak uygulamasında diş çapraşıklığının bu uygulamaya uygun olması gerekmektedir. Şeffaf plak kullanan bir hastanın diş hekiminin bu tedavi süresi boyunca söylediklerini bire bir uygulaması gerekmektedir.

Şeffaf plak tedavisinde plaklar 15 günde bir değiştirilmektedir. Bunun neden diş çapraşıklığının iyiye gittiği süreçte ağız ve çene yapısı artık bir önceki plağa uymamaktadır. Bu nedenle 15 günde bir plakların değişimi yapılır. Şeffaf plak tedavisi olmak isteyen bir hastanın öncelikle ağız ve çene ölçüsü alınır. Daha sonra kişi özel bir şeffaf plak yapılır.

Şeffaf plak tedavisi sayesinde kişiler fark edilmeyen plaklar sayesinde daha özgüvenli olmaktadır. Tabi bu tedavi için diş çapraşıklığının uygun olması gerekmektedir. Diş çapraşıklığı ileri derecede olanlarda tel tedavisi uygulanmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi sırasında dişlerinizde hiçbir ağrı veya sızı hissetmezsiniz. Şeffaf plak tedavisinin en çok tercih edilen özelliği ise plakları istediğiniz zaman çıkabilmenizdir. Bunun yanı sıra şeffaf plak tedavisinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, plakların bir gün 20 saat ile 22 saat arasında takılı kalması gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi istenildiği gibi sonuçlanmayabilir.

Şeffaf plakların tercih edilmesinin nedenlerinden biri de, dışarıdan bakıldığı zaman görünmemesi olayıdır. Ayrıca hastanın diş yapısının nasıl olacağını dijital ortamlar üzerinde an ve an takip edebilmesidir. Şeffaf plak kullanan bir hasta günlük ağız bakımına iki kat dikkat etmesi gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir