Diş Tedavisi

İnvisalign Hangi Dişlere Uygulanır?

İnvisalign Hangi Dişlere Uygulanır

İnvisalign diş tedavisi, dijital ortodontik tedavi yöntemidir. Çapraşık dişler üzerinde yapılan bu tedavi yöntemi sayesinde diş telleri takmak istemeyen hastalar bu tedavi yöntemini tercih etmektedirler. Diş teli kullanmadan çapraşık dişlerden kurtulmanın bir diğer yolu ise invisalign tedavi yöntemidir.

İnvisalign tedavi yönteminde her hastaya özel olarak yapılan şeffaf plaklar sayesinde çapraşık dişlerden kurtulmak mümkündür. Çapraşık diş yapısına uygun olarak üretilen şeffaf plaklar, dişlerin istenilen yöne doğru hareket etmesine uygun şekilde yapılmaktadır. Ayrıca invisalign tedavisinde takılan şeffaf plaklar 15 günden bir değiştirilmektedir. Değişen diş yapısına uygun her 15 günde bir hastanın ağız yapısına uygun şeffaf plak yapılmaktadır.

Diş hareketleri diş hekiminin CAD-CAM sistemi üzerinde takip ettiği üç boyutlu tarama yöntemi ile görülebilir. Bu sayede sizde dişlerinizin hareketini ve değişimini kontrol edebilir ve gözlemleyebilirsiniz. İnvisalign tedavisinde, tedavinin iyi bir sonuç verebilmesi için diş hekiminizin söylediklerini uygulamanız gerekmektedir. Şeffaf plak kullanımında yemek yerken veya bir şey içerken plakları ağzınızdan çıkarmanız mümkündür. Bunun yanı sıra bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bir kural vardır. Şeffaf plak kullanımı bir gün içerisinde 22 ile 24 saat ağızda takılı kalmalıdır. Aksi takdirde tedaviniz istediği gibi sonuç vermeyebilir.

İnvisalign tedavisinin her yaştan hasta yaptırabilmektedir. Çapraşık dişlere uygulanan bu yöntem sayesinde dişler istenilen görünüme kavuşmaktadır. İnvisalign tedavisi orta ve hafif düzeydeki çapraşık dişlere uygulanmaktadır. İleri derecede çapraşık olan dişlere tel tedavisi yapılmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir