Diş Tedavisi

Şeffaf Plak Hangi Dişlere Uygulanır?

Şeffaf Plak Hangi Dişlere Uygulanır

Ortodontik bir tedavi yöntemi olan şeffaf plak tedavisi yerleşim problemi olan dişlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plak tedavisi tek takmak istemeyen hastaların tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Tel takmak istemeyen hastalara diş hekimleri tarafından görünmez olan şeffaf plak tedavisi uygulanmaktadır.

Şeffaf plan tedavisi sayesinde insanlar tedavi sırasında toplum içerisinde daha özgür ve özgüvenli bir şekilde hareket etmektedir. Tel tedavisinde tellerin görüntüsünden memnun olmayan hastalar şeffaf plak tedavisi sayesinde bu görüntüye sahip olmazlar. Bu sayede hasta günlük yaşantısında daha özgüvenli olacaktır.

Şeffaf plak tedavisine başlamadan önce diş hekimleri öncelikle dişlerde yer alan plakları temizler ve ağız bakımını yapar. Daha sonra şeffaf plak tedavisi için ağız içinden ölçü alınır. Şeffaf plaklar özel ve sert plastiklerden üretilmektedir. Bu plaklar kişiye özel üretilmektedir. Ayrıca şeffaf plaklar iki haftada bir değiştirilmektedir. Her değişim sırasında dişlerdeki çapraşıklık durumu biraz daha düzelmiş olmaktadır.

Şeffaf plaklar günde yaklaşık 20 ile 22 saat boyunca takılmalıdır. Aksi takdirde buna uymayan hastaların dişlerinde gelişim sağlanmaz ve tedavi istenildiği gibi sonuçlanmaz. Şeffaf plak tedavisinin bakımı ve kullanımı diğer diş tedavilerine göre biraz daha farklıdır. Şeffaf plaklar dişlerde bir günde 20 ile 22 saat arasında duracağı için ağız bakımına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca günlük ara öğünlerde tüketilen yiyeceklere belli bir süre ara verilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni sürekli çıkarılan plaklar nedeni ile dişlerdeki çapraşıklık durumunun iyileşmesi daha geç sonuçlanabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir