Diş Tedavisi

Diş Teli Takılması Kaç Saat Sürer?

Diş Teli Takılması Kaç Saat Sürer

Diş Teli Takılması Kaç Saat Sürer?

Diş teli tedavisi nasıl uygulanır? Diş teli tedavisi kaç saat sürer? Diş teli tedavisi kaç seansta sonlanır? Diş teli takma işlemi ağrılı mıdır? Diş teli ağrı yapar mı? Diş teli tedavisi ne kadar sürer? Diş teli tedavisi hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızı sizler için bu yazımızda yanıtlıyoruz.

Diş Teli Tedavisi Kaç Saat Sürer?

Diş teli tedavisinin ilk seansında ortodonti uzmanı öncelikle dişlerinizin ortodonti tedavisine uygun olup olmadığına bakacaktır. Daha sonra ise eğer ortodonti tedavisine uygunsa diş teli için ilk aşamaya başlanacaktır. Diş teli tedavisinde ilk aşama ağız ve diş ölçülerinin alınması ile olmaktadır.

Ağız iç ve ağız dışının fotoğrafı alınır ve daha sonra dişlerinizin alçı modeli alınarak ölçüler tamamlanır.

Bütün bu işlemlerin ardından hastanın ağzına elips şeklinde bir aparat takılır. Bu aparat tek takımı sırasında hastanın ağzının açık kalmasını sağlamaktadır. Ortodonti uzmanı dişlerin üst kısmını zımparalayarak üzerine yapıştırıcı sürer. Daha sonra bu yapıştırıcı üzerine braketler yerleştirilir.

Braketler yerleştirildikten sonra kısa bir süre braketlerin yapıştırıcıya tutunması için beklenir. Daha sonra braketlerin dışına taşan yapıştırıcılar ortodonti uzmanı tarafından temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra braketler üzerine tel U şeklinde yerleştirilir. Son olarak braketleri tutsun diye diş lastikleri takılır ve tel takma işlemi sonlanır. Braketlerin tutan lastikler her doktor randevusunda değiştirilmektedir.

Diş teli takılma işlemi dişlere takılan tele bağlı olarak 1 veya 2 seansta yapılmaktadır. Tek seansta yapılan tel takma işlemi 1 veya 2 saat kadar sürebilmektedir. Diş teli takıldıktan sonra hastalar genellikle bir ağrı hissedebilir. Bu durum diş teline alıştıktan belli bir süre sonra düzelir. Diş teli takma işlemi ise ağrılı bir işlem değildir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir