Diş Tedavisi

Sallanmayan Diş Çekilir Mi?

Sallanmayan Diş Çekilir Mi

Diş çekim işlemi genellikle çürük veya kırık nedeniyle zarar görmüş dişlerin eğer tedavisi mümkün değilse uygulanmaktadır. Diş çekim işlemi diş hekimlerinin son çare olarak gördüğü bir tedavidir. Diş don ana kadar kurtarılmaya çalışır. Ancak diş kurtarılamadığı zaman zorunlu olarak çekilir. Çürük veya kırığın zarar verdiği diş yapısı kanal tedavisi, kuron, dolgu veya diğer tedavi yöntemleri ile kurtarılmaya çalışır. Bunun yanı sıra diş eti hastalıklarının da neden olduğu bazı durumlarda söz konusudur.

Diş çekim işlemi aynı zamanda zamanı geldiği süt dişlerinin düşmediği zaman uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca, ortodonti tedavileri sırasında da dişlerin daha hizalı durabilmesi için bazı dişlerin çekilmesi gerekir. Genellikle bu durumlarda küçük azı dişleri çekilmektedir. Gömülü olan dişlerde uygun görüldüğü takdirde çekilmektedir. Çürük veya ağrıya neden dişlerin tedavisi mümkün değilse çekilmektedir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekimi genellikle pek çoğumuzun çocukluktan beri korkulu rüyası olmuştur. Ancak, yeni gelişen teknoloji ile birlikte diş çekimi sırasında hastalar herhangi bir ağrı veya acı hisse duymamaktadır. Diş çekiminin güçlüğü diş hekimine bağlı olarak değişmektedir. Diş hekimlerinin almış oldukları önlem ve özenli çalışması ile birlikte hastalar kesinlikle herhangi bir ağrı duymayacaktır.

Bazı sistematik hastalarda diş çekimi öncesinde diş hekimleri bazı önlemler almaktadır. Kalp hastası olan hastaların diş hekimlerini bu konu hakkında mutlaka bilgilendirmesi gerekmektedir. Hastalar kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alıyorsa eğer hekimi bilgi verildikten sonra diş çekimi yapılmalıdır. Kan hastalarının ve şeker hastalarının da bu konu hakkında mutlaka hekimlerine bilgi vermesi gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir