Diş Tedavisi

Bir Dişte Kaç Kanal Var?

Bir Dişte Kaç Kanal Var

Bir dişte kaç kanal var? Kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi sorular son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. Bizlerde sizler için bu yazımızda dişteki kanallar hakkındaki detayları bir araya derledik. Dişteki kanallar ve kanal tedavisi sonrası göz önünde bulundurulması gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Dişteki kanal sayısı dişin konumlandığı yere ve kişiye göre değişmektedir. Ağzımızın ön bölgesinde yer alan kesici dişlerimiz genellikle tek kanala sahiptir. Bunun yanı sıra küçük azı dişler 2 kanala ve büyük azı dişler ise 3 veya 4 kanala sahiptir. Dişlerdeki kanal sayısı diş röntgeni ile belirlenmektedir.

Kanal tedavisi sonrasında oluşan herhangi bir problem nedeni ile tekrardan kanal tedavisi yaptırmanız mümkündür. Yeniden yapılacak olan kanal tedavisinde eski dolgu temizlenerek diş şekillendirilir. Daha sonra ilaç uygulanır ve diş yeniden dolgu malzemesi ile doldurulur.

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi uygulanan bir dişin kırılma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle tedavi sırasında veya tedaviniz devam ederken sert besinler tüketmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tedavi gören dişin çok fazla kullanılmaması gerekmektedir. Dişteki enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik ilaçların kullanılması önerilmektedir. Tedavi bittikten sonra diş hekiminizin bizlere söyleyeceklerine uyulması gerekmektedir.

Tedavi sonrasında lokal anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Tedavi sonrasında 2 gün boyunca hassasiyet hissedebilirsiniz. Kanal tedavisi uygulanan dişi ömür boyu kullanabilmeniz mümkündür.

Kanal tedavisi sonrasında diş çok fazla madde kaybına uğramışsa eğer dişi desteklemek ve dişin ömrünü uzatabilmek için çeşitli dolgular kullanılarak restorasyon çalışması yapılabilir. Kanal tedavisi sonrasında diş sağlığınızı koruyabilmek için günde 2 defa düzenli aralıklar ile dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.

Kanal tedavisi yapılan dişe eğer düzenli olarak bakım uygularsanız ve düzenli aralıklar ile dişlerinizin temizliğini ihmal etmezseniz ömür boyu kullanmanız mümkündür.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir