Diş Tedavisi

Sabah Uyanır Uyanmaz Diş Fırçalanır Mı?

Sabah Uyanır Uyanmaz Diş Fırçalanır Mı

Her bireyin diş fırçalama alışkanlığında belirli farklılıklar mevcut olabilir. Ancak en yaygın olan uygulama biçimi her sabah kahvaltı yapılmasının ardından ve her gece uyumadan evvel dişleri fırçalamaktır. Peki genel olarak uygulanan bu alışkanlık doğru mudur? Diş fırçalamak için doğru olan zaman kahvaltı öncesi mi yoksa sonrası mıdır?

Dişlerin fırçalanması, ağız ve diş bakımı gerçekleştirilmek isteniyor ise en mühim olan adımdır. Ancak bu uygulamanın doğru zamanda gerçekleştirilmemesi, diş sağlığı ve yapısı üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilir. Kahvaltı yapıldıktan sonra dişlerin temizliğinin yapılması doğru olan uygulama gibi görülse de kahvaltı yapmadan önce dişlerin temizliğini gerçekleştirmek doğru olandır. Bu durumun nedeni ise kahvaltıda alınan birçok gıdanın, diş minesinde yumuşama durumunun ortaya çıkması ve arzu edilmeyen hasarların meydana gelecek olması gibi faktörlerdir.

Diş Emayeniz Üzerinde Olumsuz Etki Oluşturabilir

Kahvaltı yapılmasının ardından diş temizliğinin yapılması bakteriler ile mücadele etme hususunda faydalı olmaktadır. Fakat bazı zamanlarda bu durumun tam zıttı olan neticeler ile karşı karşıya kalınabilir. Limon suyu, kahve, portakal suyu ya da greyfurt suyu gibi asit içeriği bakımından yüksek olan gıdaları tükettiğiniz zaman bu gıdalarda yer alan asit diş minesi üzerinde geçici yumuşamanın meydana gelmesine yol açabilir. Bu besinlerin tüketilmesinin ardından ortaya çıkan yumuşamaların ardından dişlerin fırçalanması ise diş minesinin zayıflamasına neden olabilir.

Diş Renginde Farklılık Ortaya Çıkabilir

İnsan vücudundaki en sert madde olan emaye, dişlerimizi muhafaza etmektedir. Ancak kahvaltı ardından hemen dişlerin temizliğinin yapılması emaye dokusu üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilir. Emaye olması gerektiği gibi kuvvetli bir yapıya sahip olmaz ise, dişler birçok yönden etkilenebilir. Bu durum neticesinde dişler leke oluşumuna karşı açık bir duruma gelmektedir.

Dişlerde Hassasiyet Oluşmaktadır

Soğuk veya sıcak bir gıda tüketilmesinin ardından belirgin bir biçimde ağrı hissi ile karşı karşıya kalıyorsanız, dişlerinde hassasiyet durumunun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir. Dişlerde hassasiyet durumu çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Dişlerde hassasiyet durumunun ortaya çıkmasına yol açan nedenlerden biri de zayıf diş minesi olmaktadır.

Kahvaltıdan Evvel Diş Fırçalamak Tükürük Üretimini Artırır

Uykudan uyanmanın ardından kahvaltı yapmadan evvel dişlerin fırçalanması daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında sabah uyandıktan sonra diş fırçalamak tükürük üretiminin artmasına da yardımcı olacaktır. Tükürükte antibakteriyel maddelerin yer alması sebebi ile yiyecekler çok daha rahat bir şekilde parçalanır. Diş çürükleri sebebi ile ortaya çıkan zararlı bakterilerin de ortadan kaldırılmasını sağlar.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir