Diş Tedavisi

Retainer Varken Diş Bozulur Mu?

Retainer Varken Diş Bozulur Mu

Retainer Varken Diş Bozulur Mu? Veya Retainer’lar çürüğe sebep olur mu? Soruları sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda retainer ile ilgili sorularınızı ayrıntılı şekilde cevaplıyoruz.

Retainer’lar varken dişlerde çürümeye ya da diştaşı oluşumuna yol açmazlar. Retainer’lar varken ağız hijyenine çok dikkat etmek gerekmektedir. Hijyenin sağlandığı ve de gün içerisinde en az 2 defa dişini fırçalayan bireylerde retainer’lar herhangi bir sorun çıkartmaz.

Sabit olan retainer’lar bireylerdeki dişin arka ve orta bölümüne yerleştirilir. Ancak dişlerini belirtmiş olduğumuz gibi fırçalamayan bireylerde diş taşları, diş ile dişeti kenarında oluşmaya başlamaktadır.

Pekiştime tedavisi esnasında retainer ismi ile bilinen aygıtlar kullanılmaktadır. Retainer’lar sabit ya da hareketli olmak üzere 2 çeşittir. Sabit olan retainer’lar dişlerin arka Kısımına yapıştırılan tellerdendir ve dışarıdan görünmemektedirler. Retainer’lar en başta dili rahatsız edebilmektedir. Ancak bir süre sonra retainer’lar hissedilmez hale dönüşür. Bazı durumlarda sabit olan yer tutucuların kırıldığı gözlemlenir. Kırıldığında yeniden retainer’ların yapılması gerekmektedir.

Sabit yer tutucuların yeniden yapılması bireylere ağrı veya acı hissettirmez. Ancak teknik hassasiyet gerektirmektedir. Bu alanda uzman bir hekim tarafından yenilenmesi gerekir. Hastaların kullanacağı apareyleri uygun şekilde kullanması ve bakım yapması gerekir. Kontrollerine rutin şekilde devam etmesi, tedavinin başarısı için son derece önemlidir

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir