Diş Tedavisi

FDI Sistemi Nedir?

FDI Sistemi Nedir

FDI sistemi Chevron sistemindeki muhtemel hataları minimuma indirmek için planlanmış bir sistemdir. FDI sisteminde her bir diş 2 numara sistemi ile kodlanmıştır. 2 numaradan birincisi dişin ağız içerisindeki yerleşmiş olduğu bölgeyi temsil eder. İkinci numara ise diş türünü gösterir.

FDI sistemi, Dünya diş hekimleri birliği numaralandırması sistemidir. Belirli olan bir dişten söz edebilmek için bütün Dünya genelindeki diş hekimleri tarafından FDI sistemi kullanılmaktadır.

FDI sistemi Dünya diş hekimleri birliğince geliştirilmiştir. Dünya diş hekimleri birliği numaralandırması ayrıca ISO 3950 olarak da bilinmektedir.

Diş hekimleri, yazarken veya konuşurken, belirli bir diş ile alakalı olarak bahsetmek için birkaç değişik diş numaralandırma sistemi kullanmaktadırlar.

Dünya sağlık örgütü ve de Dünya diş hekimleri birliği FDI sistemini kullanmaktadırlar. FDI resmi olarak 2 rakamlı numaralandırma sistemidir. Fakat, 1996 yılında ADA üniversal FDI sistemine bir alternatif olacak şekilde ISO sistemini belirlemiştir. 2 rakamlı numaralandırma sistemi olan en yaygın sistemlerden bir tanesidir. ISO Sisteminde birinci rakam dişin çeyreğini ifade etmektedir. 2. rakam ise yüzün orta yarısından başlayarak kaçıncı diş olduğunu temsil etmektedir.

En yaygın kullanılan sistemler;

ISO Sistemi,

Üniversal Numaralandırma Sistemi,

Palmer numaralandırma yöntemidir.

ISO sistemi bütün Dünya genelinde kullanılmaktadır. Üniversal Numaralandırma Sistemi de Birleşik Devletler genel olarak kullanılmaktadır. ISO sistemi bilgisayarlı işlemlere rahat şekilde adapte olmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir