Diş Tedavisi

Retainer Teli Ne Kadar Kalır?

Retainer Teli Ne Kadar Kalır

Ortodonti literatüründe pek çok pekiştirme cihazı mevcuttur.  Ancak ortodonti tedavi yöntemleri esnasında en sık kullanılan aygıtlar retainer telleri ve essix plaklarıdır.

Retainer telleri iç kısımdan dişlerin dile doğru bakan yüzeyine takılmaktadır. Essix plak aygıtları ise dişlerin üstüne eldiven gibi geçirilen şeffaf plaktır. İç kısımdan takılan tellerin yani retainer tellerinin en az 2 sene takılı kalması istenmektedir. Şayet hasta bireye rahatsızlık vermiyor ise ve hijyen ile alakalı herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa olabildiğince daha fazla süre ağızda kalması istenir.

Şeffaf plaklar da durum farklılık gösterir. Bu plaklar öncelikle günlük yaklaşık olarak 20 saat kullandırılır. Daha sonrasında gece kullanımına geçirilir. 6 ay tamamlandıktan sonra yavaş yavaş şeffaf plaklar tamamı ile bıraktırılır. Retainer telleri ve essix plaklar için belirtmiş olduğumuz süreler ortalama değerler olmaktadır. Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizdeki hekiminiz tedavi sonrasında sizleri tekrar değerlendirecektir. Ayrıca duruma göre size özel bireysel bir pekiştirme tedavisi uygulayabilir.

Kısacası pekiştirme tedavilerinde, ortodontik tedavi ile ulaşılan sonucun kalıcılığı sağlanmaktadır. Kalıcılığın sürekli olması için ağıza birbirinden değişik aygıtların uygulanması yapılır. Retainer telleri ve essix plakları gibi takılan aygıtların takibinin yapılması pekiştirme tedavi süreci içerisinde yer almaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir