Diş Tedavisi

Retainer Teli Koparsa Ne Olur?

Retainer Teli Koparsa Ne Olur

Retainer tellerinizin bakımı oldukça önemlidir. Fırçalama sırasında oldukça özenli olmanız gerekmektedir. Tellerin çevrelediği dişler, dişlerin çevresi ve yumuşak dokuların tam anlamı ile temizlenmesi gerekmektedir.

Essix plak bakımı adı verilen bu bakım ise plağın temiz bir su altında parmaklarınız yardımı ile temizlenmesi şeklinde olmaktadır. Bu sırada kullanacağınız aşındırıcı temizleyici ürünler plağınıza zarar verebilir. Bu tarz durumlarda eğer herhangi bir temizleyici ürün kullanmak istiyorsanız eğer küçük bir parça sıvı sabun kullanabilirsiniz. Temizlik sırasında diş macunu önerilmemektedir. Bunun nedeni ise diş macunu içerisinde yer alan aşındırıcı maddeler plak üzerinde çiziklere neden olmaktadır. Bunun yanı sıra diş fırçası kullanımı da önerilmemektedir. Diş fırçası kullanmak istiyorsanız eğer oldukça yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Plaklarınızı kesinlikle sıcak su altında yıkamayınız. Sıcak su plaklarınızın zarar görmesine neden olacaktır.

Retainer tellerinizde herhangi bir problem veya kopma yaşadıysanız eğer zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Diş hekiminiz retainer telleriniz büyük oranda zarar görmediyse onaracaktır. Eğer retainer telleriniz büyük oranda zarar gördüyse yerine yenisi uygulanacaktır.

Retainer Tedavisi Neden Gereklidir?

Retainer tedavisi diğer bir adıyla pekiştirme tedavisi diş telleriniz çıkarıldıktan sonra uygulana bir tedavidir. Retainer tedavisi sayesinde dişlerinizin tekrardan eski düzenini almaması sağlanır. Bu sayede dişleriniz yeni konumlarına alışarak tedavi istenilen bir şekilde sonlanır.

3 çeşit retainer teli bulunmaktadır. Bunlar; hareketli (hawley) retainerlar, şeffaf retainerlar ve son olarak sabit retainerlardır.

Retainerlar, braketleriniz çıkarıldıktan sonra istenilen hizaya gelen dişlerinizin yeni konumlarına alışmaları için uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir