Diş Tedavisi

Pekiştirme Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Pekiştirme Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Pekiştirme tedavisi nedir? Pekiştirme tedavisi önemini nedir? Pekiştirme tedavisi kimlere uygulanır? Pekiştirme tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Pekiştirme tedavisi ne kadar sürer? Pekiştirme tedavisi hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Pekiştirme Tedavisinin Önemi Nedir?

Pekiştirme tedavisi ortodonti tedavisi bittikten sonra dişlerin tekrar yer değiştirmemesi için uygulanan bir tedavidir. Pekiştirme tedavisi yapılmayan hastaların dişlerinde kısa sürede yeniden bozulmalar meydana gelmektedir. Bu durumda ortodonti tedavisi süresi boyunca yaptığınız bütün emekler boşa gidecektir. Bu nedenle pekiştirme tedavisinin önemi oldukça büyüktür.

Pekiştirme tedavisi sırasında dişlerinizin yeni konumlarına alışması gerekmektedir. Bu alışma sürecinde uygulanan tedavi yöntemine diş hekimleri pekiştirme tedavisi adını vermiştir.

Pekiştirme tedavisi sırasında kullanılan malzemeye pekiştirme apareyleri adı verilmektedir. Pekiştirme tedavisi pasif bir tedavi yöntemidir. Yani bu tedavi yönteminde dişlerinize herhangi bir kuvvet uygulanmaz. Pekiştirme apareyleri sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hareketli apareyleri yemek yeme sırasında çıkarabilirsiniz. Ayrıca onları rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sabit apareyler ise dişe uygulanan ve çıkaramayacağınız apareylerdir.

Pekiştirme Apareyleri Kırılırsa Ne Olur?

Kullandığınız pekiştirme apareyi kırıldığı an zaman kaybetmeden diş hekiminize haber vermeniz gerekmektedir. Apareylerin kullanım düzeni dişlerinizin yeniden bozulmaması için oldukça önemlidir. Bu nedenle apareyler kırıldığı zaman vakit kaybetmeden diş hekiminize haber vermeniz gerekir.

Bunun yanı sıra apareyiniz ağzınıza tam oturmuyorsa ilk olarak diş hekiminizi aramanız gerekmektedir.

Pekiştirme tedavisi ortodonti tedavisinin son noktasıdır. Bu durumda pekiştirme tedavisi sırasında kullanacağınız apareyleri disiplinli bir şekilde kullanmanız gerekir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir