Diş Tedavisi

Retainer Tel Ömür Boyu Kalır Mı?

Retainer Tel Ömür Boyu Kalır Mı

Retainer tedavi tekniğin de ilk 6 aylık süreç fazlası ile önem arz etmektedir. Kişiler ilk altı aylık süreçte ağız içi retainer malzemelerini ağızlarında yirmi dört saat boyunca tutmaları gerekir. Bu süreçte yalnızca yemek tüketir iken ve dişler fırçalanır iken çıkarılması gerekir. Yemeğin ardından dişlerin fırçalanmasının ardından retainerin hemen takılması gerekir. Altı ayın ardından retainer kullanmada düşüşlere gidilebilmektedir. Ancak; altıncı aydan sonraki kullanma hakkında ortodonti uzmanlarından kesinlikle yardım alınması gerekir. Retainer tedavi tekniğinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için apareyin minimum iki sene ağız içerisinde kalması tavsiye edilmektedir. Programa uymayan, retainer kullanmayı erken zamanda sonlandıran kişilerin dişi çok kısa zamanda önceki haline geri dönmektedir.

Pekiştirme tedavi tekniği için tercih edilen retainer ağız içinde yaşam boyu veya belli bir süreliğine yer almaktadır. Bu zamanın ne kadar olacağıyla alakalı kararı ortodonti uzmanı belirlemektedir. Bazı hallerde yaşam boyu takılan retainer apareyinde diş bozukluğu ortaya çıkar. Bu hal tamamı ile ilerleyen yaşla birlikte meydana gelen yaşlanma belirtisi olmaktadır. İlerleyen yaşla meydana gelen diş bozukluğu bu tedavinin bir parçası olmamaktadır.

En fazla merak edilense retainer teli hangi vakit çıkartılır sualidir. Diş telinin çıkartılmasının ardından yerine oturması için belli bir müddet geçmesi gerekmektedir. Yukarıda da değindiğimiz gibi tedavinin sağlıklı bir biçimde devam etmesi için retainer telinin altı ay süresince ağız içerisinde yirmi dört saat boyunca kalması gerekmektedir. Kişi yalnızca yemek tüketirken ve diş fırçalanır iken apareyin çıkarılması gerekmektedir. Bu durumun dışında altı ay kesintisiz bir şekilde apareyin kullanılması gerekmektedir.

Bazı bireylerde diş bozukluğu diğer kişilere kıyasla daha ileri düzeyde olabilmektedir. Bunun beraberinde diş teli tedavi tekniği yanlış uygulanan kişilerin pekiştirme tedavi teknikleri on iki aya dek ilerleyebiliyor. Ortodonti uzmanları, kişilerde retainer kullanım zamanını hastaya ait olarak belirler. Burada değindiğimiz altı ay kriteri en az kullanılması gerekli olan zamandır. Retainer teli hangi vakit çıkarılır mevzusunda kesin bir zaman söylemek bu sebep ile imkansızdır. Ömür boyu ve kalıcı dönem etki almayı arzu ediyor iseniz retainer teli kullanımı yaşam boyu sürdürmeniz gerekmektedir. Yaşam boyu retainer teli takan kişilerde diş ve ağız bozukluğunu yeniden geçirme hali sıfıra yakın olarak tespit edilmiştir.,

Retainer tellerinin hangi vakit çıkarılmasıyla alakalı bilgiyi gittiğiniz ortodonti doktorundan bilgi edinmek sizler için daha doğru olacaktır. Uzun bir müddet retainer takmayan hastalarda tekrardan diş bozukluğu görülmektedir. Bu durumun beraberinde uzun müddet takılmayan retainer tekrardan takıldığında sızı ve sancı da hissedilir. Bunun gibi semptomlar hissetmeniz halinde ortodonti doktorunuzdan yardım almanızı tavsiye ederiz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir